Processed with VSCO with a6 preset

Pierwsze tego typu miejsce w Warszawie. Art Walk już otwarte!

Od dziś można oglądać Art Walk – miejski pasaż sztuki, który został otwarty na placu Europejskim w Warszawie.

To pierwsza tego typu inwestycja w Warszawie. Art Walk to liczący 57 metrów długości pasaż wystawienniczy, który zbudowany został wzdłuż ulicy Grzybowskiej na placu Europejskim. Instalacja składa się z 20 segmentów, każdy ma swoje “okno” na wewnętrzną galerię. Wewnątrz znalazło się miejsce dla czasowych wystaw sztuki.

Za projekt instalacji odpowiada Mac Stopa – światowej sławy projektant i laureat wielu międzynarodowych nagród z renomowanej pracowni Massive Design. Mieliśmy okazję porozmawiać z projektantem:

Adam Zys, magazyn WhiteMAD: Czy przestrzeń publiczna to dobre miejsce na sztukę?

Mac Stopa: Przestrzeń publiczna to znakomite miejsce dla pokazywania sztuki. Przestrzeń i Sztuka tworzą swojego rodzaju symbiozę, na której zyskuje i przestrzeń i sztuka.

Jak tego typu instalacje funkcjonują w innych krajach i czy ma Pan w swoim dorobku podobne realizacje w Polsce i na świecie?

Od paru lat współpracuję z włoskim wydawnictwem Interni które jest organizatorem Mediolańskiego Tygodnia Projektowego. Corocznie podczas targów Salone Del Mobile, w pięknej scenerii dziedzińców mediolańskiego uniwersytetu Statale, wydawnictwo Interni organizuje wystawy instalacji przestrzennych wykonywanych przez znanych artystów, projektantów i architektów.

Instalacje te przybierają często niezwykłe formy pobudzając wyobraźnie zwiedzających i poruszają ważne z punktu widzenia sztuki architektury i wzornictwa tematy. Wystawa zlokalizowana jest w miejscu publicznym, w samym śródmieściu Mediolanu i podczas kilkunastu dni jej funkcjonowania corocznie odwiedzana jest przez kilkadziesiąt tysięcy osób.

Pierwszą swoją mediolańską instalację „FLOW” stworzyłem we współpracy z firmą Samsung Chemical Europe cztery lata temu. Potem przyszyły kolejne lata i instalacje. W kwietniu tego roku stworzyłem instalację biura prasowego wydawnictwa Interni w ramach wystawy Open Borders.

Massive Design specjalizuje się w kreowaniu wnętrz biurowych oraz przestrzeni użyteczności publicznej. W Warsaw Spire stworzono niemal organiczne otoczenie. Jak środowisko zbliżone do naturalnego wpływa na komfort pracy?

Jestem przekonany, że miękkie organiczne formy lub formy oparte o „płynącą” geometrę są bardzo przyjazne w odbiorze. My sami jesteśmy oparci o geometrię organiczną i może właśnie dlatego w naszej podświadomości miękkie formy są pozytywnie odbierane, będąc jednoczenie jedną w wielu składowych dobrego komfortu pracy.

Skąd właściwie czerpie Pan pomysły na tak oryginalne projekty?

Dużo zajmuję się projektowaniem form przemysłowych. Moją pasją jest poznawanie nowych technologii i materiałów związanych z wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku takich jak meble, tkaniny, elementy wykończeniowe i oświetleniowe.

Często wizyta w fabryce i poznanie nowej technologii produkcji lub nowego materiału jest inspiracją do zaprojektowania nowej formy. Dodatkowo staram się połączyć architekturę, sztukę i wzornictwo w jedną dyscyplinę projektową, gdzie na przykład doświadczenie wyniesione z projektu lampy lub wykładziny dywanowej mogę po odpowiednich przemyśleniach i modyfikacjach wykorzystać w projekcie elewacji budynku.

Takie właśnie podejście do projektowania było przedmiotem mojej ostatniej instalacji w Mediolanie. W biurze prasowym wydawnictwa Interii pokazałem, jako swojego rodzaju eksperyment, zastosowanie jednego pomysłu do stworzenia kilkunastu przedmiotów o różnej funkcjonalności i estetyce. Motto wystawy „Open Borders” znakomicie się do tego nadawało, jako że oryginalne pomysły biorą się w moim przypadku z „otwarcia granicy” pomiędzy wzornictwem i architekturą, grafiką i projektami wnętrz.

Zapytamy jeszcze o najnowszy projekt. Nad czym Pan obecnie pracuje?

W Massive Design pracujemy nad ciekawymi projektami wnętrz biurowych w Warsaw Spire i coraz częściej pracujemy nad nowymi projektami wnętrz po za granicami Polski. Przygotowuję również nowe projekty wzornictwa przemysłowego na Salone Del Mobile 2017, których niestety nie mogę jeszcze ujawnić.

Dziękujemy za rozmowę!

_

Art Walk jest inicjatywą pro publico bono Ghelamco Poland, jednym z elementów realizowanego przez dewelopera projektu placu Europejskiego, który ma na celu całkowite przeobrażenie rejonu miasta
w okolicy Ronda Daszyńskiego. Z kolei plac Europejski to nowa miejska przestrzeń dwukrotnie większa od placu Zamkowego. Autorem projektu zagospodarowania placu jest belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która ma w dorobku takie realizacje jak Jardin du Carrousel w ogrodach Tuileries w Paryżu, kampus Uniwersytetu Antwerpii czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.