Budynek Park Place 3 w Warszawie. Projekt nadzorował konserwator zabytków

Koncepcja projektantów zespołu urbanistycznego „Muranów Północny” sprzed ponad 60 lat doczekała się realizacji. W warszawskim Śródmieściu powstanie budynek mieszkalny pod nazwą Park Place 3, będący uzupełnieniem powojennego planu zabudowy Muranowa. Projekt, który powstał pod okiem konserwatora zabytków, ma być nowoczesnym nawiązaniem do klasycznych, warszawskich kamienic, wpisującym się 
w plany rewitalizacji tej części miasta.

Budowa nowego apartamentowca rozpoczęła się przy ul. Wałowej 3. Bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe dzielnicy stało się inspiracją dla całej inwestycji. Park Place 3 ma harmonijnie dokończyć historyczną architekturę okolicy, stworzoną w latach 50. XX wieku przez projektantów zespołu urbanistycznego „Muranów Północny”. Według oryginalnych planów architektonicznych teren ten już ponad 60 lat temu przeznaczony był pod zabudowę mieszkalną, Park Place 3 wpisuje się więc w powojenne plany rozwoju Muranowa. Chcąc mieć pewność, że planowana inwestycja spełni wszystkie wymagane parametry, dokumentacja projektu została szczegółowo sprawdzona nie tylko przez urząd wydający ostateczne pozwolenie na budowę, ale także przez konserwatora zabytków.

Pod okiem konserwatora powstał także sam projekt budynku. Architekt zadbał o to, by koncept był naturalnym i jednocześnie nowoczesnym uzupełnieniem tkanki miejskiej muranowskich kamienic, a biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków tak uzasadniło wydanie zgody na jego realizację: „(…) pierwotne zamierzenie [urbanistyczne] nie zostało ukończone w planowanej formie, a w oryginalnym projekcie czytelny pozostaje zamiar realizacji drugiej linii zabudowy”.

Z okien apartamentów Park Place 3 przez cały rok będzie można podziwiać zieleń. Budynek graniczy bowiem z ogrodami ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też XVII-wieczny Ogród Krasińskich. Usytuowanie inwestycji zapewnia jej mieszkańcom widok na wschodnią panoramę Warszawy ze Stadionem Narodowym.

Architekt dopilnował, by zachować odpowiedni dystans pomiędzy inwestycją a sąsiadującymi kamienicami, zapewniając oddalenie Park Place 3 nawet o 40 metrów od sąsiadującego budynku. Jest to kilkukrotnie więcej niż w przypadku większości nowych inwestycji powstających w Warszawie.

W budynku znajdzie się do 38 apartamentów, 
o powierzchni od ok. 50 m kw. do 280 m kw. Inwestycja ma dobrze wkomponować się w sąsiednią zabudowę, i stać się nowoczesną interpretacją architektury powojennych, muranowskich kamienic.

Koncepcja głównego architekta zakłada klasyczny front otoczony szklanymi ogrodami zimowymi, a cała elewacja to zestawienie kamieni i szkła.

Wskazane jest opracowanie elewacji w sposób nawiązujący do generalnych proporcji, podziałów 
i rytmiki otworów elewacji budynków z lat 50 XX w. Projektowany obiekt powinien posiadać wysokie walory architektoniczne i starannie dobrany detal oraz wysoki standard materiałów wykończeniowych – wyjaśnia Stołeczny Konserwator Zabytków.

Na parterze budynku powstaną dwa lokale użytkowe. Mieszkańcy będą mieli także możliwość korzystania z całodobowej usługi concierge’a w lobby budynku.

Za realizację projektu architektonicznego, jako generalny wykonawca, odpowiada Strabag.

źródło: materiały prasowe