Dworzec Zachodni w Poznaniu zyska dawny blask. Tak będzie wyglądać

Kolejarze szukają wykonawcy przebudowy Dworca Zachodniego w Poznaniu. Projekt, który wcześniej przygotowano zakłada przywrócenie budynkowi wyglądu sprzeda lat.

Projekt przebudowy Dworca Zachodniego przygotowali architekci z biura PAS PROJEKT Sp. z o.o. Według założeń przywrócony ma zostać oryginalny wygląd dachu i pierwotna rzeźba, która wieńczy gmach dworca. Prace budowlane mają trwać ponad rok.

Na parterze przebudowanego budynku pojawi się poczekalnia z prawdziwego zdarzenia, pięć kas biletowych, toalety oraz lokale handlowo-usługowe. Powstanie też miejsce dla restauracji, do której będzie można wejść niezależnym wejściem. Restauracja latem będzie mogła otworzyć ogródek, który pojawi się przed budynkiem.

Odświeżona zostanie elewacja, jednak na największe zmiany czeka dach obiektu. Projektanci przewidują przywrócenie mu oryginalnego kształtu, co oznacza podniesienie wysokości całego budynku z 10,60 m do 12 metrów. Dzięki tej przebudowie obiekt zyska poddasze. Na dachu pojawi się również rzeźba, która będzie wieńczyć wejście do budynku. Nowa rzeźba zostanie wykonana w formie odlewu i będzie miała bardziej wysunięte ku górze skrzydła.

Elewację zdobić będzie również napis, którego krój wyglądem nawiązywać będzie do lat 20. i 30. minionego wieku.

Dworzec Zachodni w Poznaniu znajduje się przy ul. Głogowskiej. Połączony jest on z tunelem, który prowadzi na perony kolejowe oraz na peron szybkiego tramwaju. Budynek dworca zaprojektował Władysław Czarnecki. Gmach powstał z powodu organizowanej w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. Ostatni duży remont obiektu odbył się na początku lat 90.

źródło: PKP SA