Klasyka PRL: kultowe krzesło Henryka Sztaby wraca w nowej odsłonie

Henryk Sztaba zaprojektował krzesło siatkowe w 1968 r. na zlecenie PSS Społem. Mebel powstał z myślą o lokalach gastronomicznych, które mają swoje ogródki. Teraz kultowy mebel wraca w zupełnie nowej odsłonie za sprawą Projekt68.

Markę Projekt68 założył wnuk Henryka Sztaby, który postanowił wznowić jego produkcję. Specjalna edycja krzesła jest poświęcona 50. urodzinom wzoru. Z tej okazji wykonano zgodnie z oryginalnym zamysłem projektanta krzesło, które można zdobyć w pięciu różnych odsłonach: szlachetnych wersjach miedź i chrom oraz awangardowych barwach różu, zieleni i czerwieni. Ich dystrybutorem jest firma yestersen.

Zaprojektowane w 1968 roku w Srebrnej Górze i pierwotnie wytwarzane dla PSS “Społem” krzesło było jednym z kultowych mebli tamtych czasów, obecnych w ogródkach kawiarni i punktów gastronomicznych niemal na każdym kroku. Potrzeba jego stworzenia wyłoniła się z pomysłu władzy na urządzanie “barobusów” – mobilnych lokali gastronomicznych, osadzonych w wysłużonych autobusach. Żeby umożliwić masową produkcję wybór tworzywa padł na zgrzewany drut – dokładnie taki, jaki był używany do produkcji koszyków dla sklepów samoobsługowych. W wersji pierwotnej krzesło było malowane farbą w zawiesinie. Współczesne technologie pozwalają na ich galwanizowanie lub malowanie proszkowe.

Siatkowe krzesło w trzech słowach? Proste, funkcjonalne i łatwe do przechowywania – powiedział Henryk Sztaba.

Po pięciu dekadach krzesło wróciło do produkcji pod czujnym okiem projektanta, za sprawą jego wnuka Tomasza Sztaby oraz Pauli Smagalskiej, tworzących razem inicjatywę Projekt68. To wyjątkowa reedycja projektu stworzona we współpracy z yestersen – internetową platformą z antykami oraz meblami, oświetleniem i dodatkami vintage.

Projekt68 to ukłon w stronę dziadzia – Henryka Sztaby i jego ponadczasowego projektu, a z drugiej strony dla nas wielka szansa na realizowanie się w produkcji ładnych rzeczy – czyli tym, co od zawsze nas interesuje. Zajmujemy się reedycją krzesła, a także, dzięki współpracy z yestersen, wprowadzaniem nowych rozwiązań, które nigdy przedtem nie były realizowane tj. przygotowaniem niesamowitej, szlachetnej kolekcji krzeseł i hokerów – mówi Tomasz Sztaba.

Krzesła można już zobaczyć w kilku warszawskich lokalach, m.in. w PKP Powiśle, Orzo czy nowo otwartym bistro Eden, a od teraz każdy miłośnik designu będzie mógł cieszyć się własnym egzemplarzem w swoim domu lub ogródku. Tylko od 18 do 25 lipca w ramach pre-orderu krzesła będą dostępne w specjalnej cenie, po czym trafią do regularnej sprzedaży na yestersen. Do wszystkich krzeseł zakupionych w ramach pre-orderu dołączone będą kartki okolicznościowe podpisane przez Henryka Sztabę.