Poznańska 37. Kolejna Warszawska kamienica odzyska dawny blask!

Bogaty detal architektoniczny fasady, balustrady klatek schodowych, dekoracja snycerska drzwi, marmurowe stopnie oraz zabytkowe podłogi i piece kaflowe to tylko niektóre z restaurowanych obecnie elementów, pochodzącej z XIX wieku kamienicy Poznańska 37. Już wkrótce budynek będzie zachwycać na nowo swym szlachetnym eklektycznym stylem i bogactwem secesyjnego detalu.

Poznańska 37 to unikalna w skali Warszawy kamienica, która jako jedna z nielicznych w stolicy nie uległa zniszczeniu podczas działań wojennych. Będąca pierwotnie własnością warszawskiego kupca Borucha Zyberta, wzniesiona w 1904 roku, po rewitalizacji zaoferuje swoim klientom łącznie 4100 m kw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej, wkomponowanej w wartość historyczną miejsca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja tak niezwykłego i ważnego pod względem historycznym budynku to ambitne zadanie. Dlatego chcemy podkreślić, że prace budowlane i restauracyjne prowadzone są zgodnie ze ścisłymi wytycznymi konserwatora zabytków, a historyczne elementy po rewitalizacji otrzymają swój pierwotny wygląd i powrócą na swoje miejsce – mówi Członek Zarządu ICON Real Estate Bartosz Puzdrowski.

W trosce o zachowanie wyjątkowego historycznego charakteru nieruchomości, odrestaurowanie i dostosowanie zabytku do współczesnych wymogów technicznych zostało powierzone pracowni architektonicznej FS&P Arcus, na której czele stoi Mariusz Ścisło – Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich..

Zarówno sama fasada budynku jaki i jego wnętrza zachowały wiele cennych elementów oryginalnej bryły, wystroju i wyposażenia. Odrestaurowywane są m.in. detale architektoniczne fasady, dekoracja przejazdu bramowego (przedstawiająca sceny morskie i personifikacje wiatrów), żeliwne odboje po obu stronach przejazdu, klatka schodowa z marmurowymi stopniami schodów i żeliwnymi balustradami, drzwi wejściowe do lokali z bogatą dekoracją snycerską, a także dekoracja sztukatorska wewnątrz lokali. Na szczególną uwagę zasługuje renowacja pieca, będącego inspiracją dla jednego z wierszy poety Mirona Białoszewskiego, który przez 13 lat mieszkał i tworzył w kamienicy przy ulicy Poznańskiej 37.

Zabytkowy piec po renowacji będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Prace renowacyjne powierzono artystom, którzy zajmują się konserwacją ceramiki. Piec, który znajdował się w mieszkaniu samego Mirona Białoszewskiego. Zostanie wyeksponowany w holu głównym budynku i opatrzony stosowną tablicą z informacją o poecie i pisarzu, tak by podziwiać go mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy mieszkańcy Warszawy, miłośnicy zabytków oraz twórczości Białoszewskiego – dodaje Bartosz Puzdrowski.

Proces komercjalizacji kamienicy już się rozpoczął. Budynek zostanie oddany do użytku w II kwartale 2017 r.