fot. Przemysław Turlej (facebook.com/turlejfoto)

Są już trzy! Zmodernizowane bloki na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu

W Poznaniu zakończyła się modernizacja trzeciego bloku na osiedlu Bolesława Chrobrego. Sposób malowania elewacji opracowali mieszkańcy we współpracy z architektami z pracowni Ultra Architects.

Termomodernizacje bloków w Polsce nie kojarzą się dobrze. Najczęściej ściany takich bloków zdobią pstrokate malowidła, których powstanie opracowano bez większego klucza. Przykłady tego typu “modernizacji” zobaczyć można chyba w każdym większym mieście w Polsce. Na szczęście powstają też zupełnie inne realizacje.

Na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu udało się wyremontować już trzeci blok. Ich elewację opracowali architekci z tamtejszej pracowni Ultra Architects.

Przygotowując projekt modernizacji architekci odwołali się do historycznych barw tych budynków, dlatego frontowe i tylne elewacje są jasne, a boki ciemniejsze. Uwagę przykuwają obudowy balkonów, które są kolejno: czerwone, niebieskie i zielone. Obudowy te wyróżnia okładzina powstała z niewielkich, ceramicznych płytek.

Inspiracją do powstania białej mozaiki była twórczość Ryszarda Winiarskiego, którego obrazy można oglądać od końca XX wieku. Projektanci nie czerpali inspiracji bezpośrednio z obrazów, ale ze sposobu, w jaki malował. Winiarski lubił bowiem łączyć świat sztuki z nauką, dlatego do malowania często wykorzystywał teorie przypadku i gier oraz statystykę. Malarz często dzielił zagruntowane na biało płótno i dzielił na równe pola. Następnie rzucał kostką i w zależności od tego ile oczek wylosował, taki przyjmował sposób malowania. Jeśli wylosowana liczba byłą parzysta to wykorzystywał czarną farbę, jeśli nieparzysta to pozostawiał pole puste.

Właśnie taką metodę opracowania wzoru elewacji balkonów architekci zaproponowali mieszkańcom. Ci się zgodzili, czego efekty możemy oglądać dziś. (ka)

Więcej zdjęć na stronie: facebook.com/turlejfoto