Zmiany w centrum Poznania. Zniknie zaniedbany fragment miasta?

Od wielu lat w centrum Poznania straszy parking, który powstał w miejscu, w którym przed II wojną światową stały kamienice. Teraz jest duża szansa, że ten zaniedbany skrawek miasta zyska nowe oblicze.

Budynek zaprojektowało poznańskie biuro architektoniczne “jedendojeden” przy współpracy architektów: Karoliny Grzędy, Jakuba Stroińskiego oraz studentki Malwiny Wesołej. Projekt powstał w ramach konkursu ofertowego dla firmy Konimpex Invest i to od zarządzających tą firmą zależy, czy zostanie on zrealizowany.

Prezentowany budynek znajduje się centrum Poznania, w pobliżu rynku Bernardyńskiego. Budynek łączy się z istniejącą zabudową kwartału tworząc pierzeję ulicy Józefa Dowbora-Muśnickiego, na odcinku pomiędzy narożnikami ulic Garbary i Mostowej.

Projektując ten mieszkalno-handlowy budynek architekci musieli uwzględnić wysokość sąsiednich obiektów. Dużym ograniczeniem był też nietypowy kształt działki, która w jednym miejscu jest bardzo wąska, dlatego ta część budynku, która znajduje się najbliżej ulicy Garbary została częściowo nadwieszona nad chodnikiem.

Budynek jest skromny i ma nowoczesny charakter. W ten sposób architekci chcą by kontrastował z zabytkową kamienicą, do której przylega. Z drugiej strony, tuż przy ulicy Mostowej obecność budynku została zaakcentowana monolitycznymi bryłami wykończonymi perforowaną stalową blachą, w której powycinane są ciągi okien oraz loggie.

Ciekawie potraktowano dach budynku. By nie stwarzać wrażenia, że obiekt jest jedną, długą bryłą dach wykończono w różny sposób. W jednej części jest on niemal całkowicie płaski, w drugiej posiada dynamicznie wystające najwyższe kondygnacje. W sumie długość zabudowanej pierzei to aż 140 metrów.

Jeśli inwestycję uda się zrealizować to wprowadzi ona do centrum miasta pewną nowość. Zamiast tylko pokonywać tą ulicę tramwajem będzie można pospacerować wzdłuż przeszklonych witryn, w których znajdą się sklepy, kawiarnie i lokale usługowe. (ka)