“1 Undershaft” – najwyższy wieżowiec w Londynie [WIZUALIZACJE]

Brytyjski architekt, Eric Parry zdradził, że najnowszy wysokościowiec – “1 Undershaft” jego projektu ma mierzyć niemal 310 metrów i powstanie w ścisłym centrum Londynu. W sąsiedztwie mają się znaleźć między innymi “The Gherkin”, czy słynna „tarka do sera” znana jako “122 Leadenhall Street”.

Sam autor budynku twierdzi, że „1 Undershaft” stanie się „ ostatnim elementem londyńskiej układanki’ mając wpisywać się w minimalistyczny skyline stolicy Anglii. Fasadę budynku pokrywać będą stalowe zdobienia, które zbiegając się wertykalnie tworzą regularne kwadraty. „1 Undershaft” ma być zarówno orzeźwieniem, jak i urozmaiceniem panoramy miasta Londyn. Choć na pierwszy rzut oka wysokościowiec może wydawać się bardzo prosty jego sylwetka subtelnie zwęża się ku górze, sprawiając, że boki zbiegają się w wyimaginowanym punkcie kontaktowym. Zabieg ten nie jest jednak przypadkowy. Nadaje on budowli subtelności, a także optycznie wydłuża całą bryłę.

Do wykończenia fasady Eric Parry wybrał matową stal absorbującą światło, kontrastując ją z połyskliwą bielą mającą błyszczeć aż po koronę budynku. Na wyższych poziomach przewidziano zastosowanie farby zmieniającej kolor co ma na celu uzyskaniu efektu tęczy. Na ostatnim piętrze powstanie ekskluzywna restauracja gwarantująca gościom nie tylko wyśmienite dania, ale również wspaniały widok na wspaniałą panoramę miasta Londyn. “1 Undershaft” oferować ma również darmowy taras widokowy usytuowany na szczycie wieży.

Trzymamy kciuki za jego realizacje.

A. Zys