100-letnia remiza w Londynie zmieniła się w luksusowy apartamentowiec. 

Przebudowy, renowacje i metamorfozy zabytkowych budynków mają szczególne miejsce w naszym sercu. 100-letnia remiza w Londynie to kolejna świetna realizacja w naszym serwisie, która genialnie łączy historyczną architekturę z nowoczesną funkcjonalnością. Zobaczcie! 

Belsize Fire Station, czyli 100-letnia remiza w Londynie została wybudowana w 1914 roku. Projekt budynku na zlecenie władz Londynu stworzył słynny brytyjski architekt Charles Canning Winmill. Budynek mieści się w Belsize Park, w dzielnicy Camden. Okolica ta znana jest z drogich nieruchomości, eleganckich kafejek, delikatesów, czy restauracji.


Belsize Fire Station była jedną z najdłużej działających jednostek straży pożarnej w stolicy Anglii. Obiekt działał nieprzerwanie od momentu powstania w 1914 roku, aż do roku 2014 roku, czyli równo przez 100 lat. W 2014 roku władze postanowiły, że jednostka przeniesie sie do nowo powstałego budynku, natomiast zabytkowa remiza zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi. Na nowego właściciela nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku, anonimowy inwestor nabył budynek i postanowił przebudować go na luksusowy apartamentowiec.  

Nowy właściciel zaprosił do współpracy cenione biuro projektowe prowadzone przez architekta Tate’a Harmer’a. Architekt zaproponował podział budynku w taki sposób, by stworzyć w jego wnętrzu aż 20 luksusowych apartamentów, przy jak najmniejszej ingerencji w zastany układ budynku. Niełatwym zadaniem było również ocieplenie budynku, bowiem obiekt wpisany jest na listę zabytków, a więc nie było możliwości ingerowania w jego elewację, czy bryłę. 

„Tworzenie nowych domów w obrębie wpisanej na listę zabytków straży pożarnej nie jest proste, ale ważne jest, aby tam, gdzie to możliwe, zachować dziedzictwo Londynu i udoskonalić zrównoważony charakter naszego architektonicznego krajobrazu. Najbardziej przyjazny dla środowiska budynek jest ten, który już istnieje.” – powiedział Rory Harmer, partner Tate Harmer.

Tate Harmer zachował we wnętrzu charakterystyczne kafle oraz pozostałości po strażakach takie jak hydranty, czerwone drzwi, czy węże strażackie wiszące na ścianach. Pozostawiono również wysokie, dwupiętrowe pomieszczenia, w których dawniej mieściły się silniki i pompy wodne.

Warto przypomnieć inne robiące wrażenie metamorfozy zabytkowych obiektów, które pojawił się w serwisie whitemad.pl. Przykładem może być The Parchment Works House, który powstał w zmodernizowanych ruinach XVII-wiecznej fabryki papieru i towarzyszącej jej obory (przeczytaj TUTAJ),  przebudowa dawnej szkoły w Wejcherowie, w której obecnie działa restauracja i hotel (przeczytaj TUTAJ), czy przebudowa klasztoru Józefitek na nowoczesny butikowy hotel (przeczytaj TUTAJ). 

Czytaj też: Londyn | Metamorfoza | Historia | Zabytek | Ciekawostki | Renowacja | 

zdjęcia: Kilian O’Sullivan.
źródło: dezeen.com