100-metrowy apartamentowiec w Rzeszowie

100-metrowy apartamentowiec w Rzeszowie. Powstanie przy stadionie klubu Resovia

100-metrowy apartamentowiec w Rzeszowie nazwany Resovia Residence zaprojektowany został przez architektów z pracowni MWM Architekci. Najwyższy wieżowiec w Rzeszowie powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu należącego do klubu Resovia. 

Inwestycja Resovia Residence, w ramach której powstanie 100-metrowy apartamentowiec w Rzeszowie będzie składać się z kilku budynków. Zespół budynków tworzy zwarty kwartał intensywnej miejskiej zabudowy, o wyraźnie zaznaczonych pierzejach i otwierających się w kierunku ulic dziedzińcach. Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne.


Rozczłonkowanie brył, nawiązuje do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której budynki pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość. Świadome zastosowanie detalu i drobno wymiarowych elementów pozwala zmniejszyć poczucie skali i nadaje zabudowie przyjazny dla człowieka charakter. Człowiek poruszający się pieszo ma czas i potrzebę kontemplowania otoczenia, które staje się niemożliwe przy większych prędkościach. W historycznych miastach, zaprojektowanych dla ruchu pieszego i bogatych w architektoniczne detale czujemy się dobrze, a nasze zmysły są stale zaangażowane.Miasta modernistyczne pełne są budynków o wielkich, ubogich w detale płaszczyznach, które ogląda się z daleka, głównie z okien samochodu lub autobusu. Takie przestrzenie odbierane są jednoznacznie jako odpychające i nieprzyjazne. Ogólnodostępne partery tworzą przyjazną i bezpieczną przestrzeń, sprzyjającą naturalnemu powstawaniu więzi społecznych. Zlokalizowane między budynkami skwery umożliwiają kontakt z zielenią, który jest kluczowy dla komfortu zycia mieszkańców. Tworzą też naturalną przestrzeń kontaktu dla lokalnej spółczesności

O architektach: 
MWM Architekci rozpoczęło działalność w lipcu 2000 roku, kiedy to trójka architektów – Marcin Smoczeński, Wacław Matłok i Maciej Łobos postanowiła sformalizować swoja wcześniejszą, kilkuletnią współpracę. Dość szybko firma dała się poznać jako autor projektów, które na trwałe zmieniły oblicze Rzeszowa i regionu. Od roku 2019 właścicielami spółki jest czwórka wspólników: Marcin Smoczeński, Maciej Łobos, Adela Koszuta-Szylar i Katarzyna Szychowicz. Biurem pomaga zarządzać dwójka partnerów – Joanna Nowak-Magda i Jakub Dudek. MWM Architekci to połączenie doświadczenia i młodości. Zespół składający się z praktyków z wieloletnim stażem, wspomaganych przez młodych, utalentowanych architektów, zajmuje się tworzeniem kolejnych innowacyjnych budynków.

Czytaj też: Wieżowiec | Architektura w Polsce | Apartament | whiteMAD na Instagramie  | Miasto | Blok

źródło: MWM Architekci