120-metrowy dom pod Poznaniem. Zamieszkała w nim para 30-latków.

120-metrowy dom pod Poznaniem to projekt pierwszego domu pod Poznaniem pary 30-latków, która dużo pracuje, intensywnie żyje, a do życia podchodzi odważnie i pełna pozytywnej energii. Tę energię czuć było od pierwszych spotkań z projektantkami z MOMA HOME. Magda i Patryk, inwestorzy mieli bardzo konkretne wymagania co do wyglądu swojego wymarzonego wnętrza  domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Projektantki uwzględniły wszystkie oczekiwania inwestorów, którzy cenią minimalizm i surowe wykończenia wnętrz. 

Zaproponowały również kilka rozwiązań, które nieco ociepliły wnętrze. Właściciele chcieli, by w projekcie dominowały ciemne kolory, surowe okładziny podłóg, ścian i schodów, obecność drewna jako materiału wykończeniowego została natomiast sprowadzona do minimum. Magda — młoda, zdecydowana kobieta zarządzająca prężnie prosperującą firmą, to jednocześnie artystyczna dusza, co pozwoliło projektantkom MOMA HOME ubrać wnętrze w ciekawe dodatki jak lampy, dywany, obrazy czy dekoracje. Salon, jadalnia i kuchnia to otwarta przestrzeń dolnego poziomu domu.


Ta sama podłoga połączyła wszystkie pomieszczenia parteru. Użyty szary gres lastryko, w połączeniu ze schodami pokrytymi antracytowym mikro cementem, grafitową stolarką drzwiową, dały surową bazę, która bardzo odpowiadała właścicielom. Kuchnia była osobnym projektem przygotowanym wspólnie z firmą stolarską. MOMA HOME po ustaleniu ostatecznego układu funkcjonalnego, wybrały dwa kolory frontów. Dolne grafitowe szafki zostały ocieplone drewnianymi wiszącymi, a uzupełnieniem nawiązującym do podłóg był blat i panel ścienny z lastryko. Łazienki wykończone zostały gresem lastryko użytym w pozostałej części domu.

Jedna ze ścian została pokryta płytkami drewnopodobnymi ułożonymi w jodełkę. Na życzenie klientów wybrano czarne sanitariaty. W tym samym kolorze użyto okuć, baterii, ram luster i lamp. Meble w aranżacji wnętrza miały za zadanie ożywić surową bazę. Wprowadziły również ciekawe formy, struktury i materiały. Przy wyborze łóżka w sypialni, fotela, narożnika, krzeseł czy stołu w jadalni, projektantki postawiły na jaśniejsze i cieplejsze  wybarwienia, żeby trochę skontrastować surową bazę wnętrza. Wnętrze miało być świeże, odważne, stonowane, ale z nutą artyzmu. Pojawił się również intensywny kolor, który dopełnia całość.

źródło: 120-metrowy dom pod Poznaniem:  https://www.instagram.com/moma.home/
Fotografia Piotr Wujtko: https://www.instagram.com/piotrwujtkophotography/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Poznań | Wnętrza | Polscy projektanci | Dom jednorodzinny