LAMPA W CIĄŻY stanęły w centrum Poznania. “Pierwsze takie na świecie”

LAMPA W CIĄŻY to niezwykła lampa parkowa zaprojektowana z myślą o żyjących w mieście zwierzętach – powstała w efekcie połączenia latarni z budką lęgową dla ptaków lub nietoperzy.

Pierwsze 4 tego typu lampy stanęły tuż obok nowego biurowca w centrum Poznania. Nie tylko oświetlają ulice – są też budkami lęgowymi dla ptaków. Stąd nazwa – “lampy w ciąży”. W jednej z nich zamieszkała już rodzina sikorek. Jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu realizacja na świecie, z czego poznaniacy mogą być bardzo dumni.

 

Lampa ma mieć trzy wersje: podstawową, wyposażoną tylko w wymienną drewnianą budkę lęgową, wersję edukacyjną z kamerą w budce i niewielkim ekranem LCD zamontowanym w dolnej części lampy oraz wersję z możliwością podłączenia do zaprojektowanej przez nas strony internetowej, na której będzie można oglądać to co dzieje się w budkach umieszczonych w lampach na całym świecie.  Wyprodukowana przez firmę Lira Lighting „Lampa w ciąży” ma swoją oficjalną premierę na trwających właśnie targach Light + Building we Frankfurcie nadMenem. Można ją oglądać w dniach 13-18 marca 2016 r.

Architekci: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski
Współpraca: R. Rychlicki, Ł. Piszczałka, stud. E. Chałupniczak

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły