Binco Clinic- projekt kliniki okulistycznej

Autor: Patrycja Kamińska, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Semestr: 2, II stopnia

Przedmiot: Projektowanie obiektów usługowych 2

Prowadzący: dr inż. arch. Agata Gawlak

Rok: 2016

Temat: Binco Clinic- klinika okulistyczna

Binco Clinic, to projekt klinik okulistycznej przy ul. Czechosłowackiej w Poznaniu. Działka znajduje się wśród gęstej zabudowy jednorodzinnej i niewielkich usług, dlatego wyzwaniem dla mnie było stworzyć obiekt kliniki, który swoimi gabarytami i wyglądem wpisałby się w otoczenie, nie ujmując mu oryginalności i dobrej architektury.

Frontowa fasada prawie całkowicie przylega do obowiązującej linii zabudowy. By budynek nie wydawał się zbyt masywny i ciężki zaproponowałam zabieg odsunięcia pod pewnym kątem drugiego skrzydła budynku, projektując w miejscu obowiązującej linii zabudowy ścianę, która pełni również funkcję muru, nadając budynkowi nietuzinkowy charakter. Klinika ma dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną- w której znajduje się garaż. Budynek jest podzielony na cztery strefy: wejściową, diagnostyczną wraz z administracją, oddziałową oraz operacyjną. Zależało mi na tym, zeby tak usytuować budynek, aby pacjenci leżący na oddziale pooperacyjnym mieli jak najlepsze warunki do wypoczynku, dlatego ten oddział zaprojektowałam od strony południowo-wschodniej z widokiem na dziedziniec. Dla pacjentów, którzy czekają w poczekalni również nie zabrakło ciekawych rozwiązań architektonicznych. Poczekalnia jest otwartym dużym wnętrzem razem z niewielkim barem, a całosć otwiera się na piękny ogród z tarasami.

Z założenia klinika miała być przyjazna dla pacjentów jak i odwiedzających, ze strefą relaksu i pięknego dziedzińca z ogrodem. Fasady budynku są betonowe, a jedynym i głównym elementem każdej z elewacji są drewniane żaluzje. Od południa zdecydowałam się na wielkie przeszklenia, a dzięki ruchomym żaluzjom światło przenika się tworząc interesujący światłocień.