18 roślin, które najlepiej oczyści Twoje mieszkanie

NASA – Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała wyniki badań prezentujących zestawienie roślin, które najlepiej usuwają zanieczyszczenia. Wśród szkodliwych dla naszego zdrowia substancji wyszczególniono między innymi benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen oraz aldehyd mrówkowy. Co ciekawe, wymienione rośliny od lat dominują w polskich domach!

Wspomniane wyżej szkodliwe substancje, to pięć najczęściej spotykanych związków chemicznych w naszych domach. Pochodzą głównie z dymu papierosowego, spalin, farb czy materiałów, z których wykonane są nasze mieszkania. Pomimo, że ich stężenie nie jest zazwyczaj szczególnie wysokie, to codzienne wdychanie tych substancji może prowadzić do powstawania nowotworów, problemów z układem krążenia czy oddychania. Dlatego grupa amerykańskich naukowców z NASA przeprowadziła badania na szeroką skalę, wybierając 18 roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu. Rekordzistami została dracena odwrócona oraz chryzantema wielokwiatowa.

Dodatkowo, naukowcy podają sposoby w jaki powinniśmy usytuować  te naturalne filtry. Z badań wynika, że za oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, w dużej mierze odpowiada układ korzeniowy oraz mikroorganizmy żyjące w glebie. Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców, roślinny powinniśmy stawiać w takich miejscach by zapewniać im jak najlepszą filtrację poprzez korzenie. Specjaliści sugerują nawet stworzenie konstrukcji, która za pomocą wentylatora wymusza przepływ powietrza przez glebę. Ważne jest również, by jedna roślina przypadała na powierzchnię nie większą niż 10 metrów kwadratowych.

Poniżej prezentujemy pełną listę wraz z legendą

2-01

filing_images_3f24054e23f8-01