200-metrowy dom w Warszawie. Wnętrze to połączenie odwagi i poczucia humoru!

200-metrowy dom w Warszawie, czyli projekt „Aria” o sopranowym, lekkim wydźwięku ze sporą dawką figlarności, odwagi i poczucia humoru. Wnętrze tego eleganckiego, starego domu w Warszawie zostało zaprojektowane przez Dianę Żurek i Gutka Girka z Pracowni IN Architektura Wnętrz.
Architekci starali się, aby projekt nawiązywał do autentycznych elementów budynku, ale także wpuszczał do środka nowoczesne, nieco abstrakcyjne formy. Zamiłowanie Inwestorów do sztuki międzywojnia było punktem wyjściowym w tworzeniu przestrzeni, jednak w niedosłowny sposób, bez naśladowania oryginalnych form, a raczej inspiracji nimi. Tak powstał 200-metrowy dom w Warszawie!
Turkusowy odcień drzwi wchłania nas do środka, gdzie na podłodze rysuje się geometryczna, wielkoformatowa abstrakcja, będąca wariacją na temat art deco’wskiej mozaiki. Podłoga płynnie przechodzi w przestrzeń kuchni, gabinetu oraz toalety i w każdym z tych pomieszczeń gra pierwsze skrzypce. W części kuchennej architekci postawili na interesujące połączenia materiałowe, jak orzechowy czeczot na tle metalizowanych frontów w chromie, wszystko ocieplone słonecznym ubarwieniem drewna. Same formy często nawiązują do klasycznych podziałów, płycinowych frontów, jednak w akompaniamencie nowoczesnych, minimalistycznych zabudów.

Za oble wykończonym otworem drzwiowym z ozdobnymi rantami rysuje się przestronna przestrzeń jadalni, a kolejno małego salonu. Te dwie strefy zostały przedzielone drewniano – szklaną ścianą, aby stworzyć odpowiednią ilość prywatności, nie zamykając układu stałymi ścianami. Podłoga wypełniona jest starymi odrestaurowanymi klepkami, a biel ścian wprowadza w przestrzeń czystość, uzupełnioną o kolory mebli. W całym domu odnajdziemy wiele elementów zaprojektowanych specjalnie dla tej przestrzeni, jak stół w jadalni, regały, kamienny stolik kawowy, biurko, szafy i wiele innych oryginalnych akcentów.
Kolejny pokój to główny salon. Ozdabia go oraz nadaje mu ciepła, ceramiczny kominek o dekoracyjnym ornamencie na płytkach. Towarzyszą mu klasyki designu, miękki zestaw wypoczynkowy Togo oraz kilka drobnych mebli pomocniczych w odcieniach mlecznego orzecha, czerni oraz delikatnego błękitu.
Na parterze mieści się także niewielkie wc, wykończone miedzianymi detalami i ciemnym odcieniem kamienia. Drugie, lustrzane drzwi prowadzą do gabinetu z widokiem na ogród, gdzie znajdziemy połyskujące biurko i subtelne nawiązania do bauhausu, poprzez użycie podziałów na szafach, regale, czy wprowadzonych do wnętrza mebli.
Pierwsze piętro to część prywatna, gdzie zaaranżowane zostały trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Całość otoczona jest dębowym drewnem, nadającym przestrzeni ciepłego, charakteru.
Główna sypialnia jest niezwykle prosta, mieści w sobie pakowną szafę, ukrytą na długości ściany i ozdobny, symetryczny mebel, będący jednocześnie przedłużeniem portalu drzwiowego. Po drugiej stronie znajdziemy delikatne łóżko w otoczeniu plecionki wiedeńskiej. Pokój ten przywołuje delikatną myśl o japońskiej odmianie modernizmu.
Kolejne dwie sypialnie to pokoje córek, każda z nich w nieco innych charakterze, dostosowanym do potrzeb obu dziewczyn. W jednej odnajdziemy totalną biel, uzupełnioną czarnymi akcentami i wielością luster. Druga natomiast ukazuje więcej kolorów wijących się po suficie i wskakujących na meble. Pomiędzy nimi zaaranżowana została łazienka w jasnej tonacji, z użyciem drewna, akcentów retro, zwieńczona lustrem o lejącym się kształcie.
Ostatnia przestrzeń to łazienka właścicieli. Zastosowano w niej różne odcienie kamienia oraz ciemne drewno, komponujące się z czarnym wykończeniem z metalu. To przestrzeń spokojna, wypełniona kilkoma meblami, dającymi miejsce na przechowywanie, ale też będącymi uzupełnieniem całości.
Na przestrzeni 200mkw, przechodzimy w różnorodne, choć bardzo spójne strefy. Każda z nich na pozór spokojna i jednolita przyciąga wzrok pojedynczymi elementami wkomponowanymi w całość. Wijące się lekkie formy przyjemnie kontrastują z prostokreślnymi liniami. Faktury wzajemnie się przenikają, a klimat lat dwudziestych miesza z nowoczesnością.
O architektach: 
In Pracownia Projektowa – autorskie studio projektowe Diany Żurek i Gutka Girka zajmujące się projektowaniem wnętrz oraz grafik komputerowych. W swoich wnętrzach duży nacisk kładą na funkcjonalność oraz estetykę, a także starają się wprowadzać do nich motywy sztuki, za pomocą własnych koncepcji artystycznych oraz dzięki współpracy z licznymi artystami. Prowadzą także blog, w którym lirycznie opisują swoje podejście do architektury, sztuki i designu, próbując zintegrować osobiste obserwacje z projektowaną przestrzenią.

Diana Żurek – Absolwentka Politechniki Krakowskiej, kształcąca się także na uczelni Politecnico di Milano we Włoszech na wydziale architektury. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w znanych biurach architektonicznych za granicą w tym Kengo Kuma, Tokio oraz Cobe, Kopenhaga.W Polsce zajmowała się również projektowaniem wystaw muzealnych, m. in. współtworząc prestiżowy projekt wystawy “Dama z Gronostajem” w MNK. Pozwoliło jej to poznać sposoby na szukanie rozwiązań niestandardowych i niebanalnych, posiadających indywidualny klimat i nastrój.  Długoletni związek z branżą mody oraz fotografii pozwolił jej na poznanie tajników produkcji sesji zdjęciowych, w tym  przygotowywania scenografii dla firm komercyjnych. Prywatnie pasjonuje się grafiką użytkową, designem i pisarstwem starając się implementować swoje zainteresowania w projekty, aby nadać im spersonalizowany charakter, nie tylko poprzez aranżacje, ale także identyfikację graficzną. Projektując czerpie inspiracje z japońskiego stylu, a także przełomu  dwudziestolecia międzywojennego i modernistycznego tła.

Bartosz /Gutek/ Girek – Ukończył wydział architektury na Politechnice Krakowskiej. Studiował również w Portugalii i we Włoszech na wydziale architektury i urbanistyki, poznając europejskie standardy, co wykorzystał w swojej pracy dyplomowej uzyskując ogólnopolskie i międzynarodowe wyróżnienie. Pracował w cenionych biurach architektonicznych takich jak Dominique Perault, Paryż oraz NL Architekt, Amsterdam. W Polsce zajmował się głównie branżą architektoniczną, uczestnicząc przy projektach budynków jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Do projektowania podchodzi w niezwykle pragmatyczny i solidny sposób, wyszukując najbardziej efektywnego rozwiązania pod względem funkcjonalnym i użytkowym, przedstawiając oba te czynniki w nowoczesnej, interesującej formie dostosowanej do celu. Jest ogromnym pasjonatem miasta i społeczeństwa i ich wzajemnych korelacji, dlatego w każdym projekcie nawet w najmniejszej skali, stara się tworzyć z myślą o ludzkim użytkowaniu przestrzeni, za pomocą prostych lecz nie monotonnych brył i  autentycznych elementów.

projekt: 200-metrowy dom w Warszawie / Aria