Krzysztof będzie miał dzieci. 300-letni dąb z Poznania obrodził w żołędzie!

300-letni dąb z Poznania o wdzięcznym imieniu Krzysztof znajduje się przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego. Drzewo w zeszłym roku zrzuciło żołędzie, co na pozór nie jest niczym niezwykłym. Jak jednak zwracają uwagę eksperci, drzewa tak duże i stare, bardzo rzadko zawiązują owoce. Zebrane żołędzie zostały zasadzone przez przedstawicieli poznańskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, a następnie sadzonki “Krzyśki” rozdano m.in. wśród rad osiedlowych. Stamtąd część trafiła do szkół podstawowych na Wildzie:nr 42, nr 25 oraz nr 5. 

Żołędzie zostały zebrane we wrześniu ubiegłego roku. Wyrosło z nich 20 młodych dębów, co nie jest oczywistą sprawą w przypadku tego drzewa. Dąb Krzysztof z racji sędziwego wieku (ok. 300 lat) obradza rzadko lub wcale, dlatego trudno jest wyhodować sadzonki z żołędzi. Ponadto rośnie on w bardzo trudnych warunkach, w dosyć zwartej zabudowie, w związku z czym wymaga szczególnej pielęgnacji.

Drzewem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Prowadzi szereg zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających, w tym stałą ocenę stanu zdrowotnego, czy też niezbędnych działań w koronie. Co roku pobierane są również próby glebowe i sprawdzana jest zasobność makro- i mikroelementów w glebie. Uzupełniane są certyfikowane zrębki na placu zabaw, dzięki czemu nawierzchnia pod dębem jest bardziej przepuszczalna dla składników pokarmowych i wody dla drzewa. Niedawno zamontowano również system nawadniania, aby wspomóc pomnik przyrody w dostarczaniu odpowiedniej dawki wody.

Dąb szypułkowy Krzysztof (Quercus robur L.) znajduje się przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego, na terenie ogrodzonego placu zabaw przy budynku Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Imię Krzysztof, zakorzenione w lokalnej społeczności, dąb otrzymał od poznańskiej artystki – Anny Siwczyk, która przyczyniła się do obecnego stanu skweru, przywracając mu dawny wygląd i charakter.

300-letni dąb z Poznania to drzewo o regularnej koronie, 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), w wieku około 300 lat jest wyjątkowo ładne. Stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. Drzewa pomnikowe, szczególnie w dużych miastach, stanowią dużą wartość; są cennym świadkiem historii i dziedzictwem przyrodniczym. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodniczą i zdrowotną.

źródło, zdjęcia: UM Poznan (https://www.poznan.pl), Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu (https://zzmpoznan.pl)

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Ekologia | Poznań | Zieleń | Miasto