320-metrowy wieżowiec powstanie w Danii. Wyrośnie w szczerym polu!

Początkowo myśleliśmy, że to primaaprilisowy żart – no bo po co budować najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej w małym miasteczku, o którym nikt raczej nie słyszał. I to dosłownie w szczerym polu. Okazuje się, że są ku temu powody. Poznajcie 320-metrowy wieżowiec Bestseller Tower.

Budynek ma stanąć w miasteczku Brande, które liczy niecałe 8.000 mieszkańców. Wieżowiec ma mieć ponad 320 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w zachodniej Europie. Będzie wyższy niż londyński The Shard (309m), czy warszawski Varso (310m). Przegrywa walkę o rekord Europy wyłącznie z Lakhta Center w Sankt Petersburgu (462m), a także moskiewskimi wieżowcami OKO Tower (354m) oraz Mercury Tower (338m). W grę wchodzi też kilka planowanych wieżowców.
Budowa obiektu rusza jeszcze w tym roku, a koniec prac planowany jest na 2023 rok. Jednak od razu pojawia się pytanie, po co budować tak kolosalny wieżowiec w miasteczku, które jest całkowicie nieznane, nie ma zaplecza demograficznego, czy biznesowego, a w dodatku w okolicy nie funkcjonuje żaden przemysł. Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda.
Inwestorem, który postanowił wybudować wieżowiec, jest firma Bestseller – znana i ceniona w Dani marka z branży modowej i projektowej. Bestseller Tower ma stać się ich nową siedzib, a także międzynarodową wizytówką. W ramach inwestycji powstanie cały szereg różnych obiektów. Wśród nich właśnie nowa siedziba firmy, zlokalizowana w centralnej wieży, hotel, sklepy, showroom’y, a także galeria handlowa, sale konferencyjne, czy szkoleniowe. Kompleks ma stać się miastem w mieście, które ma ściągać do Brande nowych mieszkańców, inwestorów i turystów. Dzięki nizinnej topografii terenu, budynek ma być widoczny z bardzo dużej odległości, przy dobrej pogodnie nawet z 60 kilometrów!

Co ciekawe w ramach projektu powstanie również elektrownia słoneczna o mocy 125 MW, która dostarczy wystarczającą ilość energii, by zasilić budynki, dzięki czemu obiekt będzie niemal w 100% samowystarczalny energetycznie. Projekt wieżowca stworzyło biuro Dorte Mandrup Arkitekter.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły