35.000 drzew na stadionie we Włoszech. To hołd dla ofiar COVID-19

Włochy to jeden z tych krajów, które zostały najmocniej dotknięte pandemią konorawirusa. We Włoszech w wyniku wirusa zginęło ponad 35.000 osób, z czego znaczna większość przypadła na północną część kraju. To właśnie dlatego włoski architekt i artysta Angelo Renna zaproponował zasadzenie 35.000 drzew na stadionie San Siro w Mediolanie  i przemianowanie go na miejsce pamięci ofiar koronawirusa.

Stadion San Siro to obiekt legendarny. Budowa stadionu została rozpoczęta w 1925 w mediolańskiej dzielnicy San Siro, stąd też jego nazwa. Pomysł jego budowy był dziełem ówczesnego prezydenta Milanu, Piero Pirellego. Stadion został zaprojektowany z myślą wyłącznie o piłce nożnej – nie ma bieżni lekkoatletycznej. Inauguracja odbyła się 19 września 1926. Obiekt jest jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców.


Niestety budynek od wielu lat wymaga remontu, którego szacowane koszty są tak olbrzymie, że coraz częściej mówi się o rozbiórce budynku. To właśnie, by uchronić kultowy obiekt przed zniszczeniem, włoski architekt i artysta Angelo Renna zaproponował zasadzenie 35.000 drzew na stadionie San Siro. Jego intencją było oddanie hołdu wszystkim zmarłym w wyniku pandemii COVID-19, których we Włoszech było ponad 35.000.

Drzewa miałyby zająć miejsca widzów na trybunach tworząc spory las otaczający wewnątrzną część budynku, gdzie obecnie znajduje się murawa. Na niej znaleźć miałby się niewielki plac z miejscem na modlitwę. Według architekta drzewa miałyby symbolizować nieśmiertelność, bowiem obiekt miałby stać się domem dla zwierząt takich jak ptaki, małe ssaki, czy owady.

Stadion San Siro w 1950 roku

Pomysł Włocha zakłada demontaż dachu stadionu San Siro, by doświetlić drzewa, a także stworzyć wrażenie otwartego, owalnego parku. Zabieg ten ma również sprawić, że stadion będzie samodzielnie gromadził deszczówkę potrzebną do podlewania drzew. W podziemnych częściach stadionu miałoby się znaleźć muzeum, a także placówki badawcze przeznaczone dla studentów pobliskiego uniwersytetu. Jak wam się podoba taki pomysł? 

Czytaj też: Włochy | Koronawirus | Architektura | Ciekawostki | Zieleń | Zabytek

źródło: designboom.com