Warszawski Mariensztat uchwycony “W Poruszeniu”. Świetne zdjęcia młodej Polki.

Inspiracją sesji zdjęciowej stały się przestrzenie warszawskiego Mariensztatu, uroczego miejsca, niosącego ze sobą również pewną aurę tajemniczości. Za obiektywem stanęła młoda fotografka – Marta Pociecha. Jej niekonwencjonalny styl, w połączeniu z doświadczeniem i umiejętnościami pozwolił na stworzenie sesji “W poruszeniu”, do której pozowała piękna Simona Jóźwiak. 

Simona jest studentką malarstwa i grafiki w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Jej wielką pasją jest sztuka i balet, który tańczy od dzieciństwa. Od pewnego czasu postanowiła zająć się profesjonalnym modelingiem i swoje pierwsze kroki stawia w agencji modelek Embassy Models.

Okazało się, że artystyczna dusza, świadomość swojego ciała, poczucie rytmu i umiejętność przekazywania emocji całą sobą, jakie nabyła tańcząc, pomagają jej przed obiektywem.

Edytorial jest odpowiedzią na nieoczywisty styl fotografki, która w konwencji modowej przemyca swoją naturalną estetykę. Wykorzystuje przestrzenie oraz kolor, budując na nowo opowieść o miejscu i przemykającej w nim bohaterce. Sesja powstała przy współpracy z polskimi projektantami Joanną Hawrot oraz Janem Wójtowiczem (Lastryko).

Joanna Hawrot od lat łączy modę ze sztuką, czerpiąc inspiracje z orientu lansuje flagowy model – kimono. Projekty Hawrot to formy artystycznej ekspresji,  poruszające się między funkcjonalnością ubrania a unikatowością dzieła sztuki. Joanna Hawrot w swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji – polegającej na wyrażeniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W kolekcjach sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii. Jej flagowym modelem jest kimono, interpretowane w kontekście ilustracji, malarstwa i nowych technologii. Projektantka realizuje filozofię FROM FASHION TO ART, prezentując kolekcje w formie multimedialnych instalacji. Zaprasza do współpracy ilustratorów, muzyków, artystów, z którymi tworzy coraz nowszą jakość wearable art.

Z kolei, Jan Wójtowicz to projektant, tworzący pod swoją autorską marką Lastryko. Studiowanie Kulturoznawstwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim, postanowił poświęcić na rzecz swoich pasji, projektowania ubioru i sztuki współczesnej. Praca w jednej z największych w Warszawie galerii sztuki dała mu niewyczerpalne źródło inspiracji. W 2017 roku pod okiem promotora Mariusza Przybylskiego obronił dyplom na MSKPU w Warszawie zdobywając wiele wyróżnień, między innymi od marki Levi’s, Macieja Zienia, LPP, czy portalu LaMode.info.

Kolekcja „Confusion is sex” jest pełną sprzeczności próbą interpretacji założeń nowojorskiego ruchu „No Wave” i przełożenia ich na język mody. Połączenie aksamitu, dżinsu, latexu, skóry i futra tworzy zaskakująco spójną całość, która paradoksalnie świetnie wpisuje się w klimat sceny alternatywnego rocka lat 70.

W fotografii Marty dominują barwy naturalne, wywołujące uczucie pewnego niepokoju. Kolorystyka jest ściśle związana z emocjami, które opanowują bohatera. Kadry, którymi operuje, narzucają odbiorcy spostrzeżenie i współodczuwanie przedstawionej sytuacji, niezależnie od tego czy jest to portret osoby czy przestrzeni.


Marta Pociecha jest dyplomantką Wydziału Sztuki Mediów na warszawskiej ASP, laureatką Debuts 2015, uczestniczką wielu wystaw zbiorowych, między innymi wystawy „Nic się nie dzieje” w Instytucie Fotografii Fort. Więcej jej prac można zobaczyć na jej stronie www.pociechamarta.pl

Fotograf: Marta Pociecha www.pociechamarta.pl
Modelka: Simona Jóźwiak/ Embassy Models 
https://www.facebook.com/simona.jozwiak.7
Stylistka: Magdalena Sokulska https://www.instagram.com/sokulskam/
Make-up Artist: Patrycja Michera Beauty 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły