5 ikon mody, których możesz nie znać. Ich biografie inspirują do dziś!

Świat mody od zawsze należał do wizjonerów i znawców piękna, a lista inspirujących, legendarnych postaci nieustannie się wydłuża. Życiorysy ikon, których, być może nie znaliście, przybliżają autorzy Słownika mody Domodi. Te nazwiska trzeba znać!

W świecie mody są postaci-legendy, znane nawet tym, którzy z modą nie mają zbyt wiele wspólnego. Christian Dior, Coco Chanel, Guccio Gucci czy Gianni Versace to tylko niektórzy z wielu projektantów, którzy na kartach historii zapisali się wielkimi literami. Obok założycieli wartych miliardy marek są jednak również mniej popularne ikony mody wyróżniające się wyjątkowym wyczuciem stylu, charyzmą i przedsiębiorczością. Ich estetyka do dziś rezonuje w trendach, a działalność zmieniła bieg historii. Oto 5 postaci mody, których życiorysy i twórczość powinien znać każdy miłośnik designu.

Grażyna Hase – to ona zmieniła polską modę

Kluczowa postać polskiej mody, która w roli projektantki zadebiutowała w 1967 roku. Za swoją następczynię uważała ją sama Jadwiga Grabowska (pierwsza dyrektor artystyczna przedsiębiorstwa Moda Polska), a jej charakterystyczny styl doceniono nie tylko w kraju, ale też na całym świecie – w Paryżu, Toronto czy Hamburgu. Grażyna Hase od zawsze lubiła eksperymentować z odważnymi krojami, które w latach 60. i 70. wyznaczały trendy na Zachodzie. Jej estetykę wyróżnia oryginalne wzornictwo, wyraziste kolory i odniesienia do strojów różnych epok, miejsc i kultur.

Grażyna Hase

Emilio Pucci – król printów

Włoska moda słynie z zamiłowania do bogactwa barw i deseni, ale mistrzem wykorzystania ich w swoich kolekcjach był zdecydowanie Emilio Pucci. Pochodzący z Neapolu designer zasłynął jako twórca pierwszego, wzorzystego kombinezonu narciarskiego. Z czasem przykuwającymi uwagę printami zaczął zdobić bluzki, szale i spódnice. Do fanek jego estetyki należały między innymi Marilyn Monroe i Sofia Loren. Dom mody Emilio Pucci funkcjonuje do dziś, a jego projekty są współczesną odsłoną stylu hippie.

Emilio Pucci

Mary Quant – modowa rewolucjonistka

Ikona mody lat 60., której zawdzięczamy mini-spódnice, szorty i charakterystyczne dla tamtej epoki botki. Mary Quant to brytyjska projektantka, której styl szokował, a zarazem inspirował tysiące kobiet na całym świecie. O tworzeniu mody przystępnej dla mas marzyła już na studiach w Goldsmiths College of Art, a jej londyński butik bił rekordy popularności wśród tych, którzy chcieli wyglądać modnie. Mary Quant za swoją twórczość została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego.

Mary Quant

Rei Kawakubo – z Dalekiego Wschodu na Paris Fashion Week

Królowa awangardy, dekonstrukcji i przeskalowanych form. Rei Kawakubo, założycielka marki Comme des Garçons, to prawdopodobnie jedyna japońska projektantka mody, której twórczość doceniono w Paryżu. Projekty, które prezentuje na wybiegu są nowoczesne, odważne i bardzo artystyczne, a słynne trampki czy koszulki z kultowym logo w kształcie serca to obiekt pożądania miłośników mody na całym świecie.

Rei Kawakubo

Twiggy – it-girl wszechczasów

Duże oczy, drobna sylwetka i niezaprzeczalna charyzma to znaki rozpoznawcze pierwszej w historii supermodelki. Zanim stała się twarzą kampanii Mary Quant i najbardziej rozpoznawalną it-girl swingującego Londynu, zdobyła dwa Złote Globy i zagrała w cenionych, filmowych produkcjach. Wizerunek Twiggy do dziś jest synonimem mody lat 60.

Twiggy

Więcej biografii kultowych postaci mody i definicji kluczowych pojęć związanych ze światem Fashion znajdziecie w Słowniku mody Domodi. To pierwszy tego typu zbiór haseł modowych, wyjaśnionych przez ekspertów branży, influencerów, stylistów i artystów. Wydany w tradycyjnej formie papierowej słownik to kompendium wiedzy o modzie. Teraz jest dostępny online, a baza definicji jest w nim na bieżąco aktualizowana – od najgłośniejszych trendów, przez ciekawostki, aż po archaizmy i terminy związane z historią mody.

Czytaj też: Tkanina | Pokaz mody | Projektant | Edytorial | whiteMAD na Instagramie



źródło: Grupa Domodi