60-metrowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy na poznańskim Łazarzu

60-metrowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy na poznańskim Łazarzu zaprojektowała Agnieszka Tyma, założycielka pracowni TYMA Projekt. Jej zadaniem było zaaranżowanie wnętrza w taki sposób, by było nowoczesne i funkcjonalne, ale zarazem spójne z historycznym stylem budynku.

Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Grottgera 15. “Jedna z pierwszych awangardowych kamienic w Poznaniu. W swej architekturze powoli odchodząca od egzaltowanej XIX-wiecznej secesji. Zawiera zarówno cechy neoromańskie jak i modernistyczne geometryczne kształty.W roku 1906 niezwykle funkcjonalna i nowoczesna – bez oficyny, z ogólnodostępnym zazielenionym podwórkiem, w części frontowej z zadbanymi tzw. „przedogródkami”, a wewnątrz z klatką zwieńczoną imponującym świetlikiem. Znając jej wartość i wkład w historię miasta Poznania, postawiliśmy przed sobą jasny cel: szanując klimat dawnych lat – dostosować jej funkcjonalność na miarę standardów XXI wieku. Dlatego eksponując to co najcenniejsze (m.in. zabytkową klatkę schodową, hol oraz oryginalne drzwi wejściowe) – równocześnie wprowadziliśmy szereg praktycznych udogodnień dla mieszkańców.Jesteśmy przekonani, iż przeprowadzona modernizacja przywróciła jej dawny blask a mieszkańcy w pełni wykorzystają współczesną użyteczność obiektu.” – czytamy w opisie kamienicy na stronie inwestora: https://www.mieszkaniawkamienicach.net/grottgera-15 

Kamienica położona jest na Łazarzu, w historycznej dzielnicy Johow Gelande  gdzie: „Całość zabudowano dużymi, reprezentacyjnymi cztero-, pięciokondygnacyjnymi kamienicami bez oficyn, z podwórzami stanowiącymi wspólne tereny zielone. Budynki zawierały luksusowe apartamenty (4, 5-pokojowe), z mieszkaniami dla służby na poddaszach i w suterenach. Koncepcja przypomina znacząco zaprojektowane kilka lat później założenie w Berlinie – Willmersdorf.”

Inspiracji do wykończenia dostarczyła sama architektura.

“Chcieliśmy stworzyć wnętrze na miarę przedwojennej kamienicy z lekko francuską nutą. Eklekyczne dodatki uzupełniły całość i dodały jej więcej nonszalancji. Z właścicielem mieszkania znamy się już z poprzednich realizacji dlatego od razu mieliśmy zgodę co do estetyki w jakiej będziemy się poruszać. Ziemowit dał nam wolną rękę jeśli chodzi o całą przestrzeń. Początkowo marzyło mu się, żeby wyburzyć wszystkie ściany i zrobić jedną otwartą przestrzeń. Zrealizowaliśmy to tylko w części, ostatecznie zachowaliśmy możliwość oddzielenia sypialni i łazienki. Zostawiliśmy jednak ogromne dwuskrzydłowe drzwi między tymi przestrzeniami. Wysokie, trzymetrowe drzwi francuskie ze szprosami i fazowanym szkłem pięknie rozpraszają i filtrują światło. “ – tłumaczy Agnieszka Tyma z pracowni TYMA Projekt. 

Obecnie łazienka otwiera się na sypialnię. Jako że jest to oryginalny budynek sprzed wieku to podłoga jest w konstrukcji drewnianej. To sprawia, że jest bardziej elastyczna niż współczesne lane stropy.

“Planowaliśmy zastosowanie w sypialni płyt wielkoformatowych, ostatecznie zastosowaliśmy format 120 x 120 właśnie z tego względu. W salonie zaś króluje deska podłogowa ułożona we wzór jodełki francuskiej z obrzeżem z marmurowych płyt. Aneks kuchenny zręcznie wtapia się w ścianę. Nietypowy rzut mieszkania i skośna ściana były nie lada wyzwaniem dla stolarza.” – dodaje Agnieszka Tyma z pracowni TYMA Projekt. 

Warto zwrócić uwagę na złote dodatki takie jak uchwyty, klamki drzwiowe a nawet akcesoria łazienkowe. Wszystkie meble w łazience były robione na zamówienie wg. dokładnego projektu w swarzędzkiej manufakturze Loft Decora.

“Nie zliczę ile próbek wykańczania metalu w kolorze starego złota zrobiliśmy zanim znaleźliśmy najlepsze rozwiązanie! Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dymionego lustra na całą ścianę. Z jednej strony nawiązuje do amfiladowego układu pokoju a z drugiej odbijane światło ma złoty odcień i ociepla marmurowe wnętrze.” – podsumowuje z uśmiechem Agnieszka Tyma

We wnętrzu wykorzystano produkty wiodących marek. Wśród nich wymienić można:

Drzwi francuskie ze szprosami i fazowanymi przeszkleniami robione na zamówienie wg. indywidualnego rysunku w firmie Etsso oraz drzwi przesuwne do łazienki chowane w ścianie z ukrytą ościeżnicą to Eclisse, dostarczone przez Direct Floor.

Podłoga to panele laminowane we wzór dębowej jodełki francuskiej przez firmę Faus z Walencji  również dostarczone przez Direct FloorOsprzęt elektryczny – włączniki światła są z marmuru z mosiężnym przełącznikiem dostarczone przez https://scandinavianliving.pl.

Płytki marmurowe o użyleniu „Statuario” są włoskiej marki Flaviker  dostarczone przez Terrano  w formacie 120×120 cm. Sztukateria zarówno na ścianach jak i na suficie została dostarczona przez Dekostudio 

Armatura mosiężna to Giulini w kolorze złota. Tkaniny okienne to firma Joanna Studio. Meble łazienkowe (szafkę, lustro oraz witrynkę) wykonała na zamówienie firma Loft Decora.

Ścianka prysznicowa to Novellini, natomiast oświetlenie techniczne to AQform. Lampa nad lustrem w łazience to produkt marki COPEL.

Dekoracje takie jak wzorzysty wazon art. Deco, szafka pod TV czy kryształowe karafki to dodatki wyszukane i zbierane przez Właściciela w galeriach i antykwariatach Złoty stolik na kółkach z karafkami Hiszpańska marka Ethan Chloe. Fotel czarno-biały to Miloo Home

Wazon w paski i ten zestaw do herbaty (filiżanki i imbryk) – od manufaktury Goebel. Wyjątkowa porcelana niemieckiej marki Goebel zachwyca niezmiennie już od ponad 150 lat. Do dziś produkty te wykonywane są z największą starannością. Marka może poszczycić się mianem jednej z największych wytwórni artykułów upominkowych, dla których jakość idzie w parze z tradycją. Niezwykłe przedmioty z porcelany i szkła zdobią reprodukcje dzieł największych artystów: Claude Moneta, Carla Larssona, Burtona Morrisa, Gustawa Klimta, Alphonse Muchy, Romero Britto czy Vincenta van Gogha. Goebel kolekcja Chateau – Princess Maja von Hohenzollern. Najwyższa jakość. (manufakturastylu.pl)

O architektach: 
TYMA Projekt – nasza pracownia zajmuje się głównie projektami wnętrz skrojonymi na miarę, o indywidualnym charakterze. Łączymy różne stylistyki, często balansujemy na granicy tego co nowe i tego, co stare. Doceniamy piękną architekturę, dobre rzemiosło i kunsztownie wykonane detale. Dlatego z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy w tym projekcie przebudowy i aranżacji mieszkania w zrewitalizowanej kamienicy z początku wieku. Obcowanie z oryginalną tkanką architektoniczną to nie tylko wielkie wyzwanie i odpowiedzialność ale również przyjemność. Więcej o pracowni przeczytacie TUTAJ: www.tymaprojekt.pl

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Zabytek | Renowacja | Detal | whiteMAD na Instagramie

źródło: 60-metrowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy na poznańskim Łazarzu / www.tymaprojekt.pl
zdjęcia: Marcin Grabowiecki https://www.marcingrabowiecki.pl/ https://www.facebook.com/tymaprojekt https://www.instagram.com/tyma_projekt/