zdjęcie: Stefan Brajter / lodz.pl

Tulipanowy dywan. 60 tysięcy tulipanów zakwitło w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

60 tysięcy tulipanów w  39 odmianach można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Tulipanowy dywan to jedna z najbardziej okazałych atrakcji łódzkiego ogrodu. 

Kolekcja tulipanów znajduje się na końcu alei lipowej, nieopodal labiryntu. W kolistych rabatach rosną 52 tysiące kwiatów w 39 odmianach, w tym 11 po raz pierwszy w kolekcji.

Główną część kolekcji stanowią jedne z najstarszych, a jednocześnie najbardziej popularnych tulipanów ogrodowych z grupy mieszańców Darwina. Pierwszą odmianę z tej grupy, nazwaną na cześć twórcy teorii ewolucji Charles Darwin, wyhodowano we Francji pod koniec XIX w. Potem wyselekcjonowano całą grupę tulipanów nazywaną darwinami, które zaczęto krzyżować z czerwoną odmianą tulipana Fostera i tak otrzymano mieszańce Darwina. Tulipany te mają duże kwiaty i mocne łodygi, są wysokie i pięknie wyglądają zarówno na rabatach, jak i po ścięciu w wazonach.

zdjęcie: Stefan Brajter / lodz.pl

Tulipanowy Dywan w Łodzi – jakie odmiany można podziwiać? 
Golden Parade, American Dream, Salmon Impression. Po raz pierwszy w Ogrodzie obejrzeć będzie można tulipany z kolekcji Pride: Apricot Pride, Purple Pride, Coral Pride, Red Pride, Royal Pride, Orange Pride, Pink Pride, a także białą odmianę Silver Cloud, czerwoną Hollands Glorie oraz żółte Sweetheart i Novisun.

Kolejnych ponad 7 tysięcy cebul tulipanów zakwitnie także na rabacie bylinowej znajdującej się w centralnej części Ogrodu oraz w przedogródku w Skansenie Roślinnym, gdzie prócz mieszańców Darwina obejrzeć można również odmiany tulipanów botanicznych.

Czytaj też: Ekologia | Łódź | Zieleń | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: 60 tysięcy tulipanów zakwitło w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi  /lodz.pl
zdjęcia: Stefan Brajter / łodz.pl