Jak pięknie mieszkać? 7 trendów aranżacyjnych, które odmienią Twoje wnętrze

Za nami początek roku, a to oznacza nowe trendy w aranżacji mieszkań na nadchodzące miesiące. Jako że w ostatnich miesiącach jeszcze więcej czasu spędzamy we własnych czterech kątach, zależy nam na tym, by wnętrza naszych domów prezentowały się jak najlepiej. W tym celu warto sprawdzić, co w dekoratorskiej trawie piszczy. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę i skąd czerpać inspiracje do zmiany wystroju? Mamy kilka propozycji.

Modne kolory – co będzie trendy w 2021?
Jednym z podstawowych elementów, który nadaje wnętrzu właściwego charakteru, jest kolorystyka ścian, mebli i dodatków. W ostatnich latach dominowały raczej stonowane aranżacje – jaskrawe kolory ustąpiły miejsca chłodnej bieli i odcieniom szarości. Kolejnym krokiem będą wiec barwy natury, które w naszych wnętrzach wprowadzą upragniony spokój i harmonię. Co ciekawe – to nie tylko zieleń i brązy, ale również beż, grafit, a nawet niektóre odcienie różu. Warto łączyć je ze sobą, by uzyskać jeszcze ciekawsze efekty. Ponadto samo malowanie mieszania nie musi być też dużym problemem. Szukając inspiracji, jak zmienić coś w mieszkaniu niewielkim kosztem, warto sprawdzić program telewizyjny „Weekendowe metamorfozy” na HGTV.

Z ogrodu do salonu
Skoro jesteśmy już przy naturalnych barwach, warto wspomnieć także o roślinnych dodatkach, które coraz częściej witają w naszych domach. Nie są to już tylko pojedyncze okazy – coraz częściej nasze salony przeistaczają się w kwiatowe ogrody pełne różnych gatunków. To tworzy bardzo przyjazną atmosferę i klimat, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Porad odnośnie do utrzymania kwiatów i roślin nie brakuje w telewizji – swoim doświadczeniem i wiedzą w programie „Maja w ogrodzie” dzieli się Maja Popielarska.

Drewno – elegancja z natury
Wśród materiałów wykończeniowych, w 2021 roku zdecydowanym faworytem będzie… drewno. To element spopularyzowany zwłaszcza w ostatnich latach za sprawą stylu skandynawskiego. Sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach – w salonie, kuchni, sypialni, a także w naturalnej łazience inspirowanej stylem spa. Jak zaaranżować mieszkanie z użyciem drewna? Te i wiele innych pomysłów w swoim programie pokazuje Dorota Szelągowska.

Sztuka łączenia
Wspominaliśmy o stylu skandynawskim, który coraz częściej można dostrzec w wielu polskich domach. Jednak w tej pogoni za naturalnością nie brakuje również pomysłów, które starają się przełamać utarte schematy. Przykład? Japandi – fuzja japońskiego zamiłowania do harmonii ze skandynawską prostotą. Takich ciekawych połączeń jest więcej, a inspiracji można zaczerpnąć, włączając telewizję online od Vectry i program „Nieoczywiste miejsca”. To rzut oka na niezwykłe wnętrza i aranżacje królujące w polskich domach.

Kuchenne inspiracje
Urządzając mieszkanie według najnowszych trendów, nie możemy zapomnieć o kuchni. To specyficzne miejsce, w którym łączą się ze sobą dwa światy – estetyka i funkcjonalność. Wykorzystane rozwiązania muszą być nie tylko eleganckie i stylowe, ale przede wszystkim trwałe i odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Czasem trudno to pogodzić, zwłaszcza w otwartej kuchni łączącej się z salonem. Rozwiązaniem są naturalne i trwałe materiały, które świetnie łączą się z drewnem, np. kamienne blaty oraz metalowe uchwyty i słupki. Sama kuchnia powinna być też utrzymana w minimalistycznym stylu – stąd warto zabudować fronty urządzeń, by jeszcze lepiej pasowały do wystroju. W poszukiwaniu podobnych rozwiązań warto obejrzeć wszystkie odcinki „Pary w remont” w telewizji internetowej. To doskonały sposób na nowe inspiracje.

Trendy w dodatkach – jakie warto wybrać?
Wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, by uzyskać ciekawy efekt w mieszkaniu – dotyczy to zwłaszcza dodatków, które w wielu przypadkach można stosować bardzo uniwersalnie. Interesujących pomysłów nie brakuje w programie Iwony Durki – „Pomysłowe projekty”. Moda na lata 80. i 90. jest wciąż żywa – to oznacza, że ciekawe kompozycje aranżacyjne możemy uzyskać z rzeczy, które dawniej spisywaliśmy na straty. Abstrakcyjne obrazy i plakaty sprzed lat? Fotele w stylu vintage? Metalowe stojaki na doniczki? Te i  wiele innych rozwiązań mogą wrócić do naszych domów w wielkim stylu.

Nowoczesne wnętrze – przytulne i funkcjonalne

Im więcej czasu spędzamy w domu, tym bardziej zależy nam na jego funkcjonalności. To także ważny aspekt nowoczesnego wystroju. Dążenie do prostoty może natomiast wymagać od nas radykalnych zmian w aranżacji wnętrza. Garść inspiracji przed remontem dostarczy Krzysztof Miruć z programu „Zgłoś remont” w telewizji HGTV. Zaskakujące i nieszablonowe rozwiązania warto zastosować u siebie.

Czytaj też: Architektura | Wnętrza | Meble | Architekt


źródło: Materiały Partnera