72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie od Kubieniec + Długosz

72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie to najnowsza realizacja architektek z pracowni Kubieniec + Długosz. Mieszkanie powstało na nowo wybudowanym osiedlu w Katowicach Brynowie. Inwestorom zależało na utrzymaniu w mieszkaniu stonowanej, niemal achromatycznej palety barw z przewagą czerni, szarości i bieli. Ponadto wyzwaniem była półotwarta kuchnia oraz stosunkowo niewiele miejsca do przechowywania. Inwestorka podkreślała, że istotną rolę odgrywa dla niej dobre oświetleniu całego wnętrza, tak by nawet w okresie jesienno zimowym w mieszkaniu było jasno i przytulnie.

Z połączenia zabudowy meblowej w przedpokoju oraz kuchni zaprojektowano box składający się z wysokiej zabudowy meblowej, który mieści w sobie przechowywanie począwszy od odzieży wierzchniej, poprzez szafę gospodarczą i na lodówce ze spiżarką kończąc. Jednocześnie box ten domyka kuchnię od strony salonu, nadając czytelne podziały w przestrzeni mieszkania. Jego geometria w połączeniu z oświetleniem na szynoprzewodach naprowadzą nas od wejścia do serca domu jakim jest strefa dzienna.

Kuchnia, prócz wysokiej zabudowy z lodówką, składa się z dwóch części o bliźniaczym wyglądzie, jednak zupełnie różnym kolorze głównym. Cześć domykająca salon jest czarna, a druga strona jasnoszara. Łączą je takie same kamienne blaty i spieki na ścianach. Dzięki temu dwie różne połówki tworzą spójną całość.


W projekcie udało się przemycić nieco cieplejsze odcienie szarości oraz chłodnych beży, tak by w zestawieniu z ciemną drewnianą podłogą, całość nabrała przytulnego charakteru. Także przełamanie prostych form meblowych poprzez użycie miękkich, czasem strukturalnych tkanin sprawiło, że wnętrze stało się ciepłe i przyjemne w odbiorze. Oprócz czerni, szarości i bieli w mieszkaniu mamy także dominujący ciemniejszy odcień naturalnego drewna, zarówno w podłodze jak i meblach w salonie.

W sypialni oraz pokoju dziecięcym dodatkowym elementem są tapety dekoracyjne, w odcieniach bieli i czerni oczywiście. Podczas gdy w sypialni tapeta znalazła się za wezgłowiem łóżka, to w pokoju dziecka przewrotnie tapetę mamy na suficie. Jest to symboliczny element z odwzorowaniem mapy nieba w dokładnym miejscu i czasie narodzin syna Inwestorów. W całym mieszkaniu zastosowano ledowe oświetlenie główne z możliwością ściemniania. Reflektory znajdują się na szynoprzewodach oraz montowane nastropowe. Dodatkowo całość uzupełniają oprawy dekoracyjne dające klimatyczne oświetlenie, także utrzymane w czerni i bieli.

Opis pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com 

72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie to nie jedyny artykuł na temat realizacji pracowni Kubieniec + Długosz. Poniżej przykładowe artykuły: 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Patryk Polewany (https://polewany.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Katowice | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły