8 projektów na iglicę Notre Dame. Pochodzą z całego świata! 

Od pożaru dachy katedry Notre Dame w Paryżu dopiero 3 tygodnie, a już architekci z całego świata prześcigają się w coraz to bardziej abstarakcyjnych i nowatorskich pomysłach na renowację dachu i iglicy kilkusetletniej katedry. Zebraliśmy dla Was osiem najciekawszych projektów! 

Studio Fuskas 
Prawdopodobnie najbardziej zachowawczy projekt w naszym zestawieniu pochodzi od włoskich projektantów Massimiliano and Doriana Fuksas. Architekci zaproponowali zastąpienie spalonej drewnianej konstrukcji nowoczesną zabudową wykonaną z kryształów baccarat, co ma pomóc w doświetleniu wnętrza katedry. Kryształy mają przypominać o kruchości, a efekty świetlne dawać wrażenie niematerialności.Mathieu Lehanneur
Kolejna propozycja pochodzi od Francuza Mathieu Lehanneur. Postanowił on odbudować dach w pierwotnej postaci, jednak bez użycia oryginalnych dębów, które w Europie już od wielu dziesięcioleci nie rosną. Swoją uwagę skupił na iglicy, którą postanowił zmienić na imitację płomienia pokrytego płatkami złota. Jak mówi sam architekt, „nowa iglica ma przypominać o pożarze i zmieniać jego katastrofalny obraz w coś pięknego”


Vizumatelier
Trzeci projekt pochodzi z Bratysławy. Studio Vizumatelier zaproponowało minimalistyczną iglicą. Biała pokryta specjalnym płótnem wieża ma piąć się w górę, a jej szczyt zwieńczy potężny słup światła przeszywający niebo. Ma to być ukłon w stronę architekta Viollet le Duc, który projektował oryginalną iglicę. Celem gotyckich architektów i ich kontynuatorów było sięgnięcie budynkami do nieba, taki właście efekt chcieli osiągnąć Słowacji.


Kiss The Architect
Bez wątpienia najbardziej kontrowersyjny i najmniej prawdopodobny do wykonania projekt pochodzi z Cypru. Kiss The Architect zaproponowali eklektyczną konstrukcję, która ma odwoływać się zarówno do baroku, gotyku, jak i nowoczesnych trendów projektowych. Wewnątrz konstrukcji ma znaleźć się klatka schodowa i taras widokowy.
AJ6 Studio
Również Brazylijczycy biorą udział w wyścigu. Studio AJ6 Studio z São Paulo zaproponowało pokrycie dachu witrażami, które są nieodzowną ikoną katedry Notre Dame. Pokrycie nimi dachu ma doświetlać wnętrze oraz tworzyć w nim wspaniałą grę świateł.


Alexander Nerovnya
Prace Nerovnya opisywaliśmy między innymi TUTAJ. Tym razem Rosjanin postanowił zabrać się za katedrę Notre Dame proponując przeszklony dach, który podobnie jak poprzednicy broni próbą doświetlenia wnętrza, natomiast jego iglica ma być niemal identyczną kopią oryginału sprzed 150 lat.


David Deroo
Kolejny Francuz w zestawieniu. David Deroo złożył projekt zakładający stworzenie nowoczesnej interpretacji dzieła Viollet le Duc wykonaną w sposób bardzo zbliżony, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów.


Studio NAB
Ostatni projekt w zestawieniu pochodzi również z Francji. Studio NAB zaproponowało stworzenie zielonej szklani wewnątrz spalonego dachu. Na dachu miałyby powstać uprawy warzyw i ziół, a w iglicy wieża z domami dla pszczół.