metro w budapeszcie

Metro w Budapeszcie. A gdyby tak wyglądały stacje w Warszawie?

Nowoczesne przystanki nowej linii metra w Budapeszcie zaprojektowali architekci z pracowni Spora Architects.

System podziemnej kolejki w stolicy Węgier należy do najstarszych w kontynentalnej części Europy. Architekci ze Spora Architects zaprojektowali dwa podziemne przystanki. Znajudją się one na liczącej 7 kilometrów linii, która łączy południową część miasta – Buda – z centrum Pest.

Projektując przystanki architekci chcieli wyraźnie odróżnić ich wygląd od zabytkowej zabudowy węgierskiej stolicy. Dlatego obie stacje wykonane zostały głównie z betonu architektonicznego. Wnętrze porzystanków stworzone są z dużych, monotlitycznych brył o ostrych kształtach, które podkreślają ich dynamizm.

Oszczędny wystrój przystanów urozmaicony został jedynie detalami z blachy corten oraz ceramicznych płytek, z których wykonano mozaikę na jednej ze ścian. Które przystanki są ładniejsze? Te nowe w Budapeszcie czy przystanki drugiej linii warszawskiego metra?

W 2019 roku w Warszawie do użytku oddano kolejne trzy przystanki metra. Nowe stacje to: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Zdjęcia nowych przystanków publikowaliśmy w tym artykule.

fot. spora architects