Abet Laminati i De Rosso. Design nieokiełznany

Najnowszy projekt Roberto De Rosso – architekta, a przede wszystkim producenta wyjątkowych mebli – to premierowa kolekcja stworzona w oparciu o laminat dekoracyjny HPL. Sięgnął on do pokaźnego archiwum swojej fabryki, aby dokończyć kilka niepublikowanych wcześniej szkiców. Dodał kilka wzorów stworzonych specjalnie na tę okazję, a także kilka prac innych projektantów. We wszystkich projektach zastosowane zostały laminaty Abet.
40 lat twórczej pracy

Kolekcja zreinterpretowanych klasyków oraz nowych projektów została stworzona dla uczczenia ponad trzydziestu lat twórczej inwencji i wizjonerskiej wyobraźni De Rosso. Zaprezentowana właśnie pierwsza część kolekcji określonej w katalogu firmy jako Limited Editions 2020, składa się z siedmiu obiektów wraz z kilkoma wariacjami opracowanych przez pięciu twórców ze sceny międzynarodowej. Ich ciekawe podejście do posługiwania się kolorem jest całkowicie zbieżne z filozofią i artystycznym językiem De Rosso. Pojawiają się tu cytaty z pop-artu oraz odniesienia do grup Alchimia i Memphis.

Meble z tej kolekcji przeznaczone są do różnych stref mieszkalnych i użytkowych, i przybierają bardzo różnorodne formy. Od tajemniczego, przypominającego totem regału Martine’a Bedin, przez geometryczny fotel Richarda Huttena w pięciu wersjach kolorystycznych, po kredensy i komody dowcipnie zinterpretowane przez Paolę Navone. Znajdziemy tu również stół z popową grafiką Ugo Nespolo i zoomorficzne kształty nowych prac Adama Nathaniela Furmana: kolczasty stolik kawowy i szczerzące kły krzesło – potworek, gotowe ugryźć siadających.

Adresatem nowej, niekonwencjonalnej i niebanalnej kolekcji De Rosso Limited Editions są przede wszystkim kolekcjonerzy i miłośnicy designu, którzy docenią daleką od schematów doskonałą kombinację pomysłowości i entuzjazmu. Projektanci zaangażowani w to wyjątkowe przedsięwzięcie to Martine Bedin, Adam Nathaniel Furman, Richard Hutten, Paola Navone i Ugo Nespolo.


De Rosso & Abet Laminati

De Rosso to kreatywna pracownia, która od momentu założenia przez Roberto De Rosso ponad 40 lat temu zajmuje się produkcją i projektowaniem designerskich mebli. Architekt w latach 80 nawiązał do twórczego dziedzictwa ruchów Alchimii i Memphis, nadając mu iście wizjonerskiego stylu.

De Rosso jest synonimem ekskluzywnego designu, który łączy w sobie rozmaite kształty, wzory, kolory i powierzchnie. Marka szybko została partnerem Abet Laminati. Roberto De Rosso wybrał produkty właśnie tej firmy do stworzenia prototypów mebli zaprojektowanych przez światowej sławy architektów i projektantów.

Wykorzystując możliwości laminatu HPL, De Rosso tworzy wyjątkowe projekty, wykonane z przebogatej, wyrazistej palety wzorów Abet Laminati. Dzięki wykorzystaniu technologii Digital Print, która umożliwia wyprodukowanie laminatu w indywidualnie zaprojektowanym wzorze, De Rosso oferuje praktycznie nieskończone możliwości personalizacji swoich mebli.

Firma stale rozwija swoje doświadczenie w produkcji mebli – zarówno pojedynczych sztuk, jak i kompletnego, w pełni dostosowanego wyposażenia, w oparciu o spersonalizowane, ekskluzywne projekty. Można właściwie powiedzieć, że obecnie Abet Laminati ze swoim laminatem HPL i De Rosso stali się praktycznie nierozłączni.

Roberto De Rosso zawsze był punktem odniesienia dla wielu projektantów o międzynarodowej renomie, jak i młodych twórców, ceniących sobie otwartość na wszelkie sugestie i umiejętność promowania innowacji.

Znaczenie Roberta De Rosso w świecie designu dostrzegł Uniwersytet w Trieście, który w 2007 roku przyznał mu tytuł doktora honoris causa architektury. Od 2008 roku jest on wykładowcą na Wydziale architektury Uniwersytetu w Trieście.

Zobacz również: Meble | Gadżety | Wnętrza