Adaptacja domu z XVIII wieku. Powstał na szkockiej wyspie. 

Niedawno opisywaliśmy nowoczesny dom w Anglii, który powstał w zabytkowych ruinach. Artykuł, który przeczytacie TUTAJ cieszył się sporym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy poszukać dla was podobnej realizacji. Z pomocą przychodzi adaptacja domu z XVIII wieku, który powstał na jednej z wysp u wybrzeża Szkocji.

Dom, który jest głównym bohaterem tego artykułu powstał na wyspie Coll w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych leżących na północny-zachód od wybrzeży Szkocji. Budynek powstał w  pierwszej połowie XVIII wieku za sprawą Macleana z Coll, który wybudował go dla swojego ojca. Ze względu na to, że był to pierwszy dom na wyspie Coll wybudowany z kamienia wapiennego, zyskał nazwę White House, czyli Biały Dom. Budynek został opuszczony na początku XIX wieku, ponieważ osadzone na grząskim pisaku mury zaczęły pękać, a sam budynek groził zawaleniem. Warto dodać, że w Białym Domu mieszkał przez pewien czas Samuel Johnson – brytyjski pisarz i naukowiec, znany ze stworzenia miedzy innymi „A Dictionary of the English Language”.Budynek swoje drugie życie zyskał dopiero ponad 150 lat po opuszczeniu. Pod koniec XX wieku budynek White House odziedziczyli potomek pierwszego właściciela Alex i  jego żona Seonaid Maclean-Bristol. Małżeństwo zauważyło, że pomimo sporych spękać powstałych na wapiennych ścianach, fundament budynku jest niemal nietknięty, co sprawiło, że państwo Maclean postanowili wykorzystać zastaną architekturę i stworzyć w nim nowoczesny dom letniskowy dla swojej rodziny. Tak rozpoczęła się adaptacja domu z XVIII wieku!

Nowi właściciele zaprosili do współpracy szkockich architektów z WT Architecture – pracowni znanej ze swoich realizacji łączących starą architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami.

„Alex został wychowany na wyspie Coll i po kilku latach spędzonych w wojsku wrócił na wyspę z żoną Seonaidem. Chętnie stworzyli na miejscu dom dla swojej nowej rodziny, ale natura ruin stanowiła problem. Powinni go odnowić czy zbudować nowy dom w pobliżu? To właśnie w tym momencie zasugerowaliśmy, że nie należy przyjmować żadnego z tych podejść i że zasadnicza, zrujnowana natura struktury była tym, co dawało jej wiele z jej magii. Idea częściowego zajęcia ruin została więc zgłębiona z zamiarem, aby inne nowe pomieszczenia były wizualnie oddzielone, ale fizycznie połączone z ruiną.” – tak o pierwszej rozmowie na temat projektu mówią architekci z WT Architecture

W efekcie adaptacja domu z XVIII wieku wyszła świetnie. Stare wapienne kamienie zostały w delikatny, ale dość dynamiczny sposób połączone z nowo wybudowaną częścią, która oferuje nową funkcjonalność, ale jednocześnie nie dominuje zabytkowej architktury. 

O architektach: 
WT Architecture –  pracownia została założona w 2006 roku przez architekta Williama Tunnella. “Od tego czasu rozwinęliśmy się w doświadczony dziewięcioosobowy zespół składający się z dyrektorów, współpracowników, architektów i asystentów architektonicznych pracujących w naszym biurze projektowym w South Queensferry i w całej Szkocji.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Wielka Brytania | Architektura | Zabytek | Kultura | Renowacja

źródło: WT Architecture 


Poniżej prezentujemy Wam podobny artykuł, który pojawił się niedawno w naszym serwisie: 

Nowoczesny dom jednorodzinny. Powstał w ruinach XVII-wiecznej obory.