Adaptacja terenów poprzemysłowych przy ul. Na Stępce w Gdańsku. Praca dyplomowa Przemysława Majewskiego

Tematem mojej pracy jest Adaptacja obiektów poprzemysłowych do nowych funkcji oraz uzupełnienie kwartału miejskiego zabudową mieszkaniowa z przystanią jachtową w Gdańsku przy ul. Na Stępce. Gdańsk jest jednak miastem które intensywnie się rozwija. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby mieszkańców. Dodatkowo, migracja z wiosek, zwiększa zapotrzebowanie na nowe miejsca mieszkalne oraz miejsca pracy.

Celem projektu było ożywienie tej części miasta poprzez dodanie nowych miejsc mieszkalnych, pracy oraz rekreacji. Niszczejące budynki negatywnie wpływają na obraz miasta Gdańska. Mają one jednak wartość historyczną dlatego ważne obiekty i te w lepszym stanie technicznym powinny zostać odtworzone i rewitalizowane. Obiekty, które są w złym stanie utechnicznionym powinny zostać zburzone.

Na danym terenie oprócz budynków mieszkalnych będą znajdowały się: hotel, restauracje, przystań jachtowa, parking podziemny i nadziemny, miejsce spotkań dla mieszkańców, tereny zielone oraz budynki biurowe. Ważnym elementem w mojej pracy są istniejące dwa dawne budynki magazynowe, spichlerze które dominują na tym terenie. Ich stan techniczny jest dobry, dlatego zostania adaptowane na kompleks hotelowo weselny. Dodatkowo zostaną połączone nowym łącznikiem w którym będzie sala bankietowa.

Zapotrzebowanie na obiekty mieszkalne zainspirowało mnie do szukania nowej formy kamienicy gdańskiej. Połączenie cech kamienicy modernistycznej z kamienicą hanzeatycką dało ciekawą kompozycje elewacji reprezentatywnej. Zachowano w niej materiał wykończeniowy cegłe dodano nowy tynk, drewno. Wdrążyłem podział kondygnacji poprzez zmiane materiały na elewacji.


Dodatkowym atutem dla mieszkańców będzie miejsce spotkań oraz budynek restauracyjny który jest połączony z przystanią jachtową przez park. Miejsce spotkań, szklarnia, ogród, wszystkie te określenia są dobre dla tej idei. Każdy z mieszkańców może przychodzić i uprawiać tu swój ogródek warzywny. Może wymieniać się nie tylko doświadczeniem w ogrodnictwie ale również integrować.

Przystań jachtowa służy jako całoroczne miejsce postoju rekreacyjnych jednostek pływających, znajduje się przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Architekture wielorodzinną odróżniam od jednorodzinnej by zachować niejaką szczerość, bo przecież kamieniec Gdańskie nie były wielorodzinne, wiec pozostawiam ten sam materiał a zmieniam bryłę.

Południowo- zachodnią cześć zagospodarowano jako miejsce pracy. Biurowiec (bo musiał być, potrzeba nowych miejsc pracy) jest w formie nawiązującej do budynku wielorodzinnego, a by go odróżnić zmieniamy materiał na beton. Znajdują się tu dwa budynki biurowe. Oba powstały na bazie adaptacji obiektów istniejących. Dwa dawne budynki „bramy wjazdowej” były w złym stanie technicznym, zachowały się jedynie mury dlatego nowy obiekt został „włożony” w dawne mury zachowując dawną formę z wychodzącą nową bryłą budynku.

Cały teren jest tematem bardzo problematyczny. Historia terenu oraz zachowane budynki narzucały na odtworzenie oraz zachowanie budynków w dobrym stanie technicznym. Jednak architektura podążająca za nową formą budowania. W tym przypadku koniecznie jest wzorowanie się na architekturze tradycyjnej tego miejsca.

Autor: Przemysław Majewski
Uczelnia: Wyższa szkoła techniczna w Katowicach,
Kierunek:  architektura
Promotor: dr inż. arch Barbara Uherek-Bradecka
Data obrony: 13 Lipiec 2020

O autorze:
Przemysław Majewski: Już od najmłodszych lat intrygowało mnie projektowanie i budowanie. Klocki lego to moja pierwsza budowa. Potem pasja poszła w modelarstwo – klejenie samolotów, konstruowanie makiet wojennych. Te zainteresowania w połączeniu z pierwszą budowa domu rodziców przerodziły się w pasje która nakierowała mnie to na kierunek nauki. Teraz poszukuje granicy między tym co można zaprojektować a co można wybudować. Osiągnicia: nominacja do finału XXXI konkursu śląskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju.

Więcej prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich, czy rozpraw doktorskich znajdziecie w zakładce PORTFOLIO lub klikając TUTAJ! 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Gdańsk | Zabytek | Historia | Renowacja | whiteMAD na Instagramie