Dawno nie widzieliśmy tak inspirującej kolekcji. Jej autorem jest młody projektant Adrian Krupa. Jego kolekcja Fetish bezpośrednio nawiązuje do ludzkich słabości. Doskonale widać to na zdjęciach, które wykonał Kamil Kotarba.
Główną inspiracją do zaprojektowania kolekcji było japońskie zjawisko zentai. Słowo „zentai” w języku japońskim oznacza rodzaj obcisłego stroju pokrywającego całe ciało. Zentai często kojarzone są z fetyszyzmem. Ten konkretny fetysz ma odnosić się do tkanin rozciągliwych, zakrywających całkowicie ciało człowieka.
Dla jednych osób noszenie kombinezonów zentai może dostarczać wrażenia całkowitego komfortu ciała, podczas gdy dla innych stanowi to specyficzną formę anonimowego ekshibicjonizmu. Niektórzy fetyszyści wykorzystują stroje zentai w grach typu niewoliczno-seksualnych, mimo że same stroje nie ograniczają ruchu noszącej je osoby – tłumaczy autor kolekcji.
To właśnie poczucie anonimowości uwarunkowała poszukiwania materiałów oraz konstrukcji zastosowanych do projektów. Adrian Krupa wybierał materiały tak, aby zapewnić zróżnicowania faktury, gramatur i kolorów. Całość kolekcji może sprawiać wrażenie eklektycznego łączenia elementów, ale każda sylwetka prezentuje się harmonijnie.
Chciałem, aby każdy z kombinezonów zrealizowany był z jak najbardziej zróżnicowanych materiałów, użyłem błyszczących dzianin, matowych eco skór w zdecydowanych kolorach oraz przezroczystych siatek, które mimo iż zakrywają ciało to nadają sylwetkom seksualnego podtekstu – dodaje autor kolekcji.
W trakcie tworzenia konstrukcji poszczególnych asortymentów projektant zdecydował się zinterpretować koncepcję warstwowego charakteru kolekcji. Aby uzyskać efekt założonych na siebie kilku ubrań, które tak naprawdę stanowią całość.
Inspiracją do określenia klimatu i kolorystyki kolekcji były dla Adriana Krupy obrazy belgijskiego malarza, surrealisty Rene Magritte’a. W swoich pracach artysta często zasłaniał twarze postaci. Było to efektem jego traumatycznych przeżyć z dzieciństwa – samobójstwo matki, która utopiła się w rzece. Jej ciało zostało odnalezione z twarzą owiniętą koszulą. To właśnie te przeżycia miały wpływ na twórczość malarza.
Pod wpływem tych inspiracji Adrian Krupa zaprojektował kolekcję ubiorów damskich składającą się z dwunastu sylwetek. Kolekcja „Fetish” powstała na sezon jesień/zima 2018/2019. W jej skład wchodzi pięćdziesiąt trzy asortymenty, w tym ręcznie pikowane kurtki, płaszcze, garnitur, szmizjerki, spódnice, spodnie. Autor sam skonstruował i uszył poszczególne elementy. Projektant wydziergał nawet sweter!
Chciałem pokazać spektrum moich możliwości projektowych i warsztatowych. Był to bardzo żmudny proces, z którym postanowiłem uporać się samodzielnie. Niektóre ubrania zostały wyszyte metalowymi rurkami, aby podkreślić nieoczywiste detale – mówi projektant.
Kolejną ciekawostką są buty, które autor zaprojektował i zrealizował. Samodzielnie stworzył do nich konstrukcję oraz dobrał komponenty – spody i obcasy. Kolejnym elementem przez niego zaprojektowanym są nakrycia głowy.
Adrian Krupa. Student projektowania ubioru na pierwszym roku studiów magisterskich w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoje umiejętności doskonali w słynnej pracowni 240 pod okiem Michała Szulca i Małgorzaty Czudak. Zajmuje się projektowaniem ubrań, butów i dodatków. Samodzielnie tworzy konstrukcję i sam szyje swoje projekty dlatego każde ubranie spod jego ręki jest unikatowe. Swoją działalność określa jako awangardę w której spokojnie można wyjść na ulicę . W swoich pracach eksperymentuje z formą konstrukcją i wyjątkowymi tkaninami . Debiutował podczas konkursu Złota Nitka 2017, po czym jego ubrania zaczęły nosić gwiazdy m.in. Natalia Nykiel, Karolina Gilon, Natasza Urbańska, Michał Szpak, Julia Wieniawa, Marta Gałuszewska, Marcelina Zawadzka i HonorataSkarbek. Jego prace pojawiały się na łamach takich magazynów jak KMAG, VulkanMagazine, Sezon Magazine, Lounge Magazine.
Kamil Kotarba. Polski fotograf, mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat srebrnej nagrody The Prix de la photographie Paris. Jego prace były publikowane, między innymi w:Huffington Post Arts and Culture, Wired, The New York Review of Books, Magazyn SZUM, Aktivist, Glamour, Contributor Magazine. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Sztuki Mediów. Swoją twórczość prezentował na wystawach w Polsce(Warszawa, Tarnów, Gdańsk, Lublin, Łódź) i za granicą (San Francisco, Dublin). Prywatnie -miłośnik spania, uzależniony od obrazów.
Zaangażowani w powstanie kolekcji i sesji:
Photo & Art Direction: Kamil Kotarba
www.kamilkotarba.com www.instagram.com/kamilkotarba
Fashion Designer: Adrian Krupa
www.instagram.com/krupa_adrian
Stylist: Ewa Michalik
www.ewamichalik.com www.instagram.com/ewamichalikcom
MUA&Hair: Anna Piechocka
www.instagram.com/by_catnel/
Model:
Magdalena Jóźwoska @ More Models
www.instagram.com/mjozwowska/
Marianka Grabowska @ Rebel Models,
www.instagram.com/grabowskaa/
Aleksandra Kęsicka @ Rebel Models,
www.instagram.com/aleksandra___kesicka/
Shoes: Adrian Krupa, Kinga Kasińska, Apia
Jewelry: ALE., Feihefeihefeihe