Dom w Kampali

Afryka: dom z ekologicznych cegieł. W 90% ich skład to ziemia

Dom “The Kampala House” zlokalizowany jest w Ugandzie w Afryce. Został zaprojektowany przez biuro Marc Thorpe Design & Architecture we współpracy z Stage Six i Échale International. Jest pierwszym z serii domów, które powstaną w ramach realizowanego przez architektów programu projektowania schronień dla potrzebujących w stolicy kraju – Kampali.

Ugandyjski Urząd Statystyczny szacuje, że obecnie w kraju istnieje deficyt 2,1 mln mieszkań, a liczba ta rośnie o 200 tys. mieszkań rocznie. Przewiduje się, że do 2030 roku deficyt ten osiągnie 3 miliony mieszkań. Współpraca wszystkich trzech podmiotów projektowych pomoże zapewnić mieszkańcom Ugandy schronienie – zaprojektowane przez nich domy są szybkie w budowie, tanie i ekologiczne..

Dom w Kampali i wszystkie kolejne budynki mieszkalne są budowane z materiału EcoBlock. Jest to innowacyjny materiał opracowany przez ekspertów firmy Échale International. Składa się w 90 proc. z miejscowej ziemi, a w 10 proc. z mieszanki cementu, wapna, piasku i wody. Powstałą cegła ze sprasowanej ziemi działa jak izolator termiczny i akustyczny. Jest ekologiczna i bardziej odporna na zniszczenia niż bloczki cementowe, a podczas jej produkcji zużywa się o 30 proc. mniej dwutlenku węgla.

Dach wykonany został ze stali i drewna. Zaprojektowano go tak, aby można było na nim zamontować panele słoneczne i zbierać wodę deszczową. Dzięki magazynowaniu wody mieszkańcy domów będą mieli do niej dostęp w suche dni. Taras zapewnia zacienione schronienie dla osób spędzających czas na świeżym powietrzu.

Dom składa się z trzech sypialni, dwóch łazienek, salonu, jadalni i kuchni. Powszechnie spotykany w Ugandzie piec opalany drewnem, znajdujący się obok kuchni, umożliwia gotowanie na świeżym powietrzu. Wnętrza domów wykończone zostały w minimalistycznej estetyce. Osiedle takich domków ma zostać zbudowane jeszcze w tym roku.

O pracowni:
MARC THORPE DESIGN — pracownia architektoniczna założona w 2010 roku przez architekta i projektanta Marca Thorpe’a. Thorpe jest znany na całym świecie ze swoich innowacyjnych prac, w których łączy elementy architektury, wzornictwa i rzemiosła. W portfolio pracowni są takie zrealizowane budynki jak: Dakar House, House of Four Gardens, Case Study House czy Broad Top House.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Technologia | Ekologia | Dom | Cegła | Drewno | Ciekawostki

Źródło: https://design-milk.com
Pracownia: https://www.marcthorpedesign.com
Zdjęcia: https://www.marcthorpedesign.com