Afrykańscy projektanci dla IKEA. Ta kolekcja inspiruje!

Afryka to prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenionych kontynentów na świecie. Zazwyczaj kojarzy się z biedą, głodem, czasami z pięknem natury. Całkowicie inne podejście ma jednak IKEA, która dostrzegła olbrzymi potencjał w kulturze i tradycjach Afryki. Właśnie dlatego postanowiono stworzyć kolekcję, którą w całości zaprojektowali afrykańscy projektanci! 

IKEA wraz z Design Idaba zaczęli poszukiwać najlepiej zapowiadających się afrykańskich projektantów, którzy mogliby wraz ze szwedzkim gigantem wnieść odrobinę Czarnego Lądu do domów na całym świecie. Inspiracje nie wywodziły się wyłącznie z kolorowych strojów, czy motywów zwierzęcych. Wiele z nich wynika z obecnej kultury dużych, afrykańskich miast.

W ten sposób powstały między innymi „krzesło do hakowania” – choć wydaje się to abstrakcyjne niektóre kraje tego kontynentu zaliczają się do lity hakerskiej. Innym meblem jest koszyk, którego ścianki wykonano z materiału przypominającego warkoczyki, które są hitem modowym wśród afrykańskich dziewczynek. Dodatkami do mieszkania stały się tradycyjne instrumenty, miski na owoce, czy patelnie, które idealnie sprawdzą się podczas przyrządzania lokalnych potraw.
W ramach akcji powstały również dziesiątki koców, dywanów, czy kap, które ozdobiły masajskie wzory, motywy związane ze środowiskiem naturalnym, czy kultem religijnym. Na uwagę zasługują również kolorowe torby, które mają być odpowiednikiem niebieskiej torby FRAKTA. 

Do wspólnej pracy IKEA zaprosiła przedstawicieli pięciu krajów. Wśród nich senegalską projektantkę mody Selly Raby Kane, kenijskie Studio Propolis, południowoafrykańskich włókniarzy z Laduma Ngxokolo, Issa’a Diabate z Wybrzeża Kości Słoniowej, a także pochodzące z Egiptu Reform Studio. 

źródło: IKEA