Akademia Muzyczna w Poznaniu ma nowe wnętrza!

To zupełnie nowa jakość. Akademia Muzyczna w Poznaniu ma nowe wnętrze kantyny, biblioteki i rektoratu. Kompleksowy projekt remontu i modernizacji wnętrz w budynku projektu prof. Jerzego Gurawskiego wykonała pracowania Wartość Dodana Architekci we współpracy z NMS Architekci.

Przestrzeń biblioteki zyskała nowoczesny i otwarty wygląd dzięki przestronnemu lobby oraz przeszklonemu gabinetowi. Stanowiska komputerowe z cyfrowym katalogiem zostały zastąpione dotykowymi ekranami, zintegrowanymi z zabudową stolarską na ścianie, zwiększając funkcjonalność, w tym dostęp dla osób z niepełnosprawnościami.

Materiałem przewodnim jest oliwkowy mdf barwiony w masie, z którego zrealizowane zostały zabudowy meblowe, stolarka i boazerie, znajdując balans pomiędzy czystością, nowoczesnością i tradycyjnym charakterem biblioteki. W ramach przebudowy zmodernizowano też rektorat, tworząc nowe ergonomiczne stanowisko pracy, strefę socjalną oraz poczekalnię z ladą recepcyjną.

Przestrzeń kantyny przeszła gruntowną modernizację, przechodząc z postmodernistycznego klimatu do nowoczesnego, eleganckiego wnętrza inspirowanego instrumentami muzycznymi. Można tu poczuć się jak w eleganckiej restauracji! Teraz kolorystyka nawiązuje do istniejącej stolarki, utrzymana jest w spokojnych odcieniach bieli z elementami mosiądzu, dębowe meble oraz musztardowy odcień tapicerki dodają cieplejszego charakteru.


W detalach oraz lustrach zastosowano motyw koła skontrastowany z linearnością sufitów i lady. Głównym element stanowi zwieszany żyrandol, oraz oświetlenie, formą przypominające instrumenty. We wnętrzu podniesiono też komfort akustyczny i zmniejszono pogłos dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego z bafli i miękkich obić na kanapach.

fot. Przemysław Turlej

projekt: Wartość Dodana Architekci (Piotr Kamiński, Jacek Łożykowski, Oliwia Riewe, Martyna Griffiths, Mikołaj Stępień)

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Edukacja | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Na pierwszym zdjęciu możecie zobaczyć, jak miejsce wyglądało wcześniej: