Budynek zaprojektowali architekci z pracowni ACDF. Budynek LINK to mieszkalny wieżowiec, który ma 19 pięter. Jego charakterystyczną częścią są geometryczne otwory w elewacji oraz przyziemie, które przypomina o historycznej zabudowie tej części miasta.
Budynek powstał w dzielnicy Shaughnessy Village. To jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Montrealu, która rozwijała się intensywnie w latach 60. i 70. XX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto budowę wysokościowców mieszkalnych, które sąsiadowały z historycznymi willami wiktoriańskimi. Lata temu część z nich wyburzono, jednak inaczej potoczyły się losy budynków, na działce, którą zajął wysokościowiec LINK.
Mieszkalny wieżowiec zbudowany został na ulicy Little Lincoln. W środkowej części ulicy znajdują się tylko trzy stare budynki, które świadczą o wiktoriańskiej przeszłości. Domy były w fatalnym stanie technicznym. Deweloper planował ich rozbiórkę, jednak architekci z pracowni ACDF zaproponowali inne rozwiązanie. Postanowili wyremontować frontową część budynków, by fasadom przywrócić dawny blask.
Fronty budynków pełnią teraz funkcję stref wejściowych do wieży, która została cofnięta od fasady. Front wysokościowca zyskał symetrycznie rozłożone otwory o różnych kształtach, które są współczesną interpretacją lukarn i są swego rodzaju architektonicznym tableau ożywiając wygląd budynku.
Każde okno jest prawie tak szerokie, jak pokoje (sypialnie lub salony). Część z nich ma balkony. Miejsce jest atrakcyjne dla studentów ponieważ w pobliżu znajdują się cztery kampusy uniwersyteckie. Architekci przyznają, że zaprojektowane pokoje nie są duże, ale wskazują na plusy: to optymalna przestrzeń dla studentów, a koszt najmu takiej powierzchni jest mniejszy.
W sumie w budynku powstały 122 mieszkania typu studio, z jedną, dwiema lub trzema sypialniami. LINK ma tez taras na dachu, siłownię i przestrzenie wspólne.
zdjęcia: Adrien Williams, źródło: v2com
projekt: ACDF Architecture
Czytaj też: Kanada | Wieżowiec | Historia | Elewacja | whiteMAD na Instagramie