Al. Marcinkowskiego w Poznaniu piękniejsze! Prace dobiegły końca.

Od dziś ulica jest dostępna dla użytkowników. Al. Marcinkowskiego zmieniły się w ramach Programu Centrum. Na odcinku od ul. Św. Marcin do Muzeum Narodowego ułożona została nowa nawierzchnia, zmieniło się oświetlenie, pojawia się także mała architektura. Dodatkowo nową ulicę ozdabiają drzewa i sezonowe kwietniki.

Ważnym aspektem jest zieleń. Przed rozpoczęciem prac na Al. Marcinkowskiego kompozycja alei drzew urywała się na wysokości Biblioteki Raczyńskich. W ramach inwestycji posadzone zostały dęby kolumnowe, które tworzą nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego. Dzięki inwestycji na całym odcinku Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do muzeum posadzono 36 dębów kolumnowych. Dodatkowo na wyspach przed budynkiem pojawiły się żywopłoty z cisu, czyli silnie rosnącego krzewu o ciemnozielonych igłach. Całość uzupełniają sezonowe kwietniki na wyspie między muzeum a placem Wolności.


W tym tygodniu wykonawca koncentrował się na pielęgnacji zieleni, montażu małej architektury i oznakowaniu. Dziś zostanie usunięte ogrodzenie budowlane i będzie można przejechać obiema jezdniami Al. Marcinkowskiego. Swobodniej będą się również poruszać piesi i rowerzyści. Teren dobiegającej końca budowy zostanie uporządkowany. Prace na Al. Marcinkowskiego na wysokości ul. Paderewskiego były prowadzone w tym roku, ponieważ wcześniej biegła tu droga dla pojazdów budowlanych ze Starego Rynku. Odcinek Al. Marcinkowskiego z torowiskiem tramwajowym został wykonany wcześniej, od ubiegłego roku na przystanki przy Galerii MM dojeżdżają tramwaje. Decyzja o wstrzymaniu prac w rejonie ul. Paderewskiego pozwoliła uniknąć niszczenia nowej infrastruktury przez ciężkie pojazdy transportujące materiały budowlane na Stary Rynek.
W przyszłym tygodniu wprowadzane będzie stałe oznakowanie poziome. To oznacza, że po demontażu wygrodzenia jezdni, będzie możliwy bezpośredni dojazd do ul. 23 Lutego wzdłuż budynku Muzeum Narodowego. Natomiast dojazd do posesji przy Al. Marcinkowskiego 20, 21 i 22 oraz dostawy do Galerii MM będą odbywały się od strony ul. 23 Lutego. Przebudowana przestrzeń jest także w pełni dostępna dla pieszych i rowerzystów.

Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Metamorfoza | Poznań | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły