Al. Wojska Polskiego w Szczecinie zmieni się w zielony woonerf. Start przebudowy

Miasto wkrótce ogłosi przetarg, dzięki któremu przebudowana zostanie aleja Wojska Polskiego w Szczecinie. Zwycięski projekt przygotowali architekci z Pracowni Projektowej ARCHAID Jacek Szewczyk.

Realizacja podzielona została na kilka etapów. W pierwszym przebudowany zostanie układ drogowy alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów. Inwestycja obejmuje przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenia ulicznego, elementów małej architektury i zmianę organizacji ruchu. Mieszkańcy Szczecina zyskają między innymi nową fontannę oraz miejsce do spacerowania – miasto planuje wprowadzić tu zmiany w organizacji ruchu, które mają go uspokoić.

Co ważne, projekt zakłada nowe nasadzenia drzew i krzewów. Włodarze zapowiadają, że przebudowana aleja stanie się “zielonym salonem” miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa długowieczne i monumentalne – platany i magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

W kolejnym etapie przebudowany zostanie układ drogowy i torowy. Szczecinianie będą mogli korzystać z nowych przystanków tramwajowych i autobusowych. Prace obejmą przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych i nowe oświetlenie.


Projekt „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie” jest realizowany w Szczecinie od 2014 roku. Z uwagi na unikatowe rozwiązania otrzymał dotację w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Działania w ramach projektu koncentrują się wokół poprawy jakości przestrzeni publicznych w obszarze alei Wojska Polskiego, warunków życia mieszkańców oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Towarzyszą im różnorakie przedsięwzięcia społeczne.

Projekt, przetarg, realizacja – tak, w skrócie można opisać etapy zadania inwestycyjnego związanego z nadaniem nowej jakości alei Wojska Polskiego. O tym, jak będzie wyglądała po przebudowie najdłuższa ulica w Szczecinie, zdecydowali sami mieszkańcy, którzy podczas licznych spotkań i konsultacji wskazali preferowany przez nich kierunek zmian. Późniejszy konkurs architektoniczny nadał tym wyobrażeniom realny kształt.

Czytaj więcej: Szczecin  | Miasto | Metamorfoza | Urbanistyka | Ciekawostki

źródło: Pracownia Projektowa ARCHAID Jacek Szewczyk