Aleja Wielkopolska w Poznaniu po remoncie [ZDJĘCIA]

Aleja Wielkopolska w Poznaniu przeszła metamorfozę. Podczas prac posadzono tam 17 drzew, 4000 roślin, wykonano nową ekologiczną nawierzchnię, ustawiono ławki i kosze na śmieci.

Prace wykonali pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Pierwsi spacerowicze zauważyli już zmiany, jakie pojawiły się przy alei Wielkopolskiej. Szpaler drzew uzupełniony został 17 kasztanowcami białymi, a między nimi pojawiło się ponad 3000 roślin. Wiosną rozkwitnie tam barwinek.

Pojawiło się tam również ponad 1000 sztuk trawy, wydmuchrzycy. To odporny i trwały gatunek, który wypełni przestrzeń wokół drzew i roślin, co stworzy w tym miejscu oryginalną kompozycję roślinną.

Pracę objęły rekultywację 4794 m2 ścieżki. Nawierzchnia wykonana została z naturalnego kruszywa. To ekologiczne rozwiązanie, które w pierwszych latach wymaga szczególnej konserwacji. Okresowo pracownicy ZZM będą ją zagęszczać, co ostatecznie ma wpłynąć na jej stabilizację. To naturalne podłoże przepuszcza wodę z opadów, jednak w czasie, kiedy grunt jest zamarznięty i przepuszczalność jest znacznie ograniczona, nawierzchnia może sprawiać wrażenie „grząskiej”. Plastyczność jest naturalną cechą tego podłoża.

Wykonano nowe nasadzenia drzew

Prace projektowe rozpoczęły się już w 2019 roku. Przebudowa trwała do końca 2021 roku. Całość kosztowało 740 tysięcy złotych. Warto zobaczyć na własne oczy, jak teraz wygląda aleja Wielkopolska.

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

źródło: ZZM Poznań