Alicja Kozłowska i jej haftowana sztuka. Oto projekt EMBROIDERED ORDINARINESS

Alicja Kozłowska to polska artystka, która postanowiła wyhaftować codzienność. Jej projekt EMBROIDERED ORDINARINESS składa się z serii przedmiotów, które znamy ze sklepów. Ich oryginalnym elementem jest opakowanie, które artystka stworzyła z tkanin.

Inspiracją do stworzenia serii był konsumpcjonizm i produkty popularnych marek z całego świata, które można znaleźć w sklepach w najdalszym zakątku globu. Tworząc te maleńkie rzeźby Alicja Kozłowska chciała uświadomić odbiorców, że sztuka zawarta jest w każdym, nawet najbardziej oczywistym przedmiocie i tworzy z niego niepowtarzalne dzieło.

Artystka zainteresowała się techniką art quilt już w 2017 roku. Polega ona na tworzeniu dzieł na zasadzie pikowania. Alicja Kozłowska “zlepia” ze sobą poszczególne elementy tworząc całość. Jednak do osiągnięcia zamierzonego efektu wykorzystuje haft, igłę i pędzel. Łączy różne materiały, od etykiet, gazet, folii, po filc i tkaninę.

Moje prace są związane z codziennym życiem, kontekstami społecznymi i mediami, które z kolei pomogły zdefiniować nie tylko znaczenie moich prac, ale także mnie jako artystkę. Chciałabym spopularyzować i zmienić postrzeganie tkaniny, która również może stać się dziełem sztuki – tłumaczy Alicja Kozłowska.

Początkowo zaczęła tworzyć haftowane filcowe rzeźby 3d, które przedstawiały przedmioty codziennego użytku.


Każda praca wymaga ode mnie zaangażowania i cierpliwości, jest niepowtarzalna, powstaje spontanicznie bez konkretnego wzoru w przypływie natchnienia. Praca z materiałem jest moją pasją. Staram się, aby każda z nich była niepowtarzalna i pobudzała wyobraźnię odbiorcy – dodaje artystka.

Alicja Kozłowska urodziła się i mieszka w Polsce. Jest członkinią międzynarodowego stowarzyszenia S.E.W. Zafascynowana pop artem od najmłodszych lat zajmuje się sztuką tekstylną. Tworzy haftowane 3d filcowe rzeźby przedmiotów codziennego użytku czerpiąc inspirację z otaczającej nas rzeczywistości, konsumpcjonizmu i przedmiotów codziennego użytku. Jej prace są wystawiane w galeriach i muzeach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, między innymi w: Muzeum LAM, Danubiana Meulensteen Art Museum, galerii Pesti Vigadó, Gallery1988, Bargehouse/ OXO Tower Wharf, Palazzo Velli Expo.

źródło: Alicja Kozłowska

Czytaj też: Sztuka | Ciekawostki | Tkanina | Detal | whiteMAD na Instagramie