DESIGN

Alicja Kozłowska i jej haftowana sztuka. Oto projekt EMBROIDERED ORDINARINESS

Alicja Kozłowska to polska artystka, która postanowiła wyhaftować codzienność. Jej projekt EMBROIDERED ORDINARINESS składa się z serii przedmiotów, które znamy ze sklepów. Ich oryginalnym elementem jest opakowanie, które artystka stworzyła z tkanin.

Inspiracją do stworzenia serii był konsumpcjonizm i produkty popularnych marek z całego świata, które można znaleźć w sklepach w najdalszym zakątku globu. Tworząc te maleńkie rzeźby Alicja Kozłowska chciała uświadomić odbiorców, że sztuka zawarta jest w każdym, nawet najbardziej oczywistym przedmiocie i tworzy z niego niepowtarzalne dzieło.

Artystka zainteresowała się techniką art quilt już w 2017 roku. Polega ona na tworzeniu dzieł na zasadzie pikowania. Alicja Kozłowska “zlepia” ze sobą poszczególne elementy tworząc całość. Jednak do osiągnięcia zamierzonego efektu wykorzystuje haft, igłę i pędzel. Łączy różne materiały, od etykiet, gazet, folii, po filc i tkaninę.

Moje prace są związane z codziennym życiem, kontekstami społecznymi i mediami, które z kolei pomogły zdefiniować nie tylko znaczenie moich prac, ale także mnie jako artystkę. Chciałabym spopularyzować i zmienić postrzeganie tkaniny, która również może stać się dziełem sztuki – tłumaczy Alicja Kozłowska.

Początkowo zaczęła tworzyć haftowane filcowe rzeźby 3d, które przedstawiały przedmioty codziennego użytku.

Każda praca wymaga ode mnie zaangażowania i cierpliwości, jest niepowtarzalna, powstaje spontanicznie bez konkretnego wzoru w przypływie natchnienia. Praca z materiałem jest moją pasją. Staram się, aby każda z nich była niepowtarzalna i pobudzała wyobraźnię odbiorcy – dodaje artystka.

Alicja Kozłowska urodziła się i mieszka w Polsce. Jest członkinią międzynarodowego stowarzyszenia S.E.W. Zafascynowana pop artem od najmłodszych lat zajmuje się sztuką tekstylną. Tworzy haftowane 3d filcowe rzeźby przedmiotów codziennego użytku czerpiąc inspirację z otaczającej nas rzeczywistości, konsumpcjonizmu i przedmiotów codziennego użytku. Jej prace są wystawiane w galeriach i muzeach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, między innymi w: Muzeum LAM, Danubiana Meulensteen Art Museum, galerii Pesti Vigadó, Gallery1988, Bargehouse/ OXO Tower Wharf, Palazzo Velli Expo.

źródło: Alicja Kozłowska

Czytaj też: Sztuka | Ciekawostki | Tkanina | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Jak wybrać idealny domek narzędziowy dla ogrodników i majsterkowiczów

Czy Twój ogród potrzebuje porządku i stylu? Planujesz zakup domku narzędziowego, ale nie wiesz, jak…

24 kwietnia 2024

Skarpa była jednym z najpopularniejszych powojennych kin w Warszawie. Obiekt wyburzono w 2008 roku

Kino Skarpa było jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów wzniesionych w powojennej stolicy. Działało w…

24 kwietnia 2024

Przebudowany Kopiec Czerniakowski laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

Za nami gala finałowa 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury za najlepszą architektoniczną realizację…

24 kwietnia 2024

KAF. Niesamowita kolekcja sztuki udostępniona przy wrocławskim Rynku.

KAF, czyli Krupa Art Foundation to fundacja założona przez Sylwię i Piotra Krupów, którzy od…

24 kwietnia 2024

Rewitalizacja w centrum miasta – w poszukiwaniu idealnej przestrzeni do życia

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej