Altana Grzybek we Wrocławiu wróciła na dawne miejsce

Konstrukcja stanęła w parku Południowym we Wrocławiu. Altana Grzybek zdobiła to miejsce przez wiele lat aż do 2018 roku, kiedy spłonęła. Po czterech latach wróciła.

Odbudowa altany zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Została wykonana z tego samego materiału co oryginalna konstrukcja. Do jej wzniesienia wykorzystano drzewo modrzewiowe. Altana spłonęła w sierpniu 2018 roku, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ogłosił przetarg na jej odnowienie we wrześniu 2021 roku.

Nowa konstrukcja wiernie oddaje oryginalny obiekt. Jedyną różnicą jest zadaszenie, które wykonano z trwalszego materiału.

Szczęśliwie, nieco wcześniej w ramach rekonstrukcji innego elementu, sporządzono bardzo szczegółową dokumentację obiektu i na tej podstawie mogliśmy odtworzyć wygląd altany praktycznie jeden do jednego – informuje Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.


Dziś spacerujący po Parku Południowym mogą znowu odpocząć pod dachem tej małej budowli. Przy okazji Zarząd Zieleni Miejskiej odnowił okolicę altany, dzięki czemu jest lepiej wyeksponowana. Altana Grzybek stoi na Wzgórzu Bendera, które nazwane zostało na część Georga Bendera, nadburmistrza Wrocławia z lat 1891-1912. Nazywana oficjalnie Pawilonem Wallenberga, a potocznie Grzybkiem, zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, aby obserwować panoramy Wrocławia i Masywu Ślęży. Pieniądze na jej wybudowanie wyłożył bankier Karl Gideon von Wallenberg-Pachaly.

Altanę w nowym wydaniu zaprojektowało biuro projektowe “ArchLite” Piotr Taszycki w oparciu o inwentaryzację wykonaną przez J. Kubiesę i M. Dworską.

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Czytaj też: Wrocław | Park  | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie