Alternatywa dla plastiku. Bioplastik, który zmieni się w kompost! 

Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Takimi danymi dysponuje Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska Naturalnego. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. W odpowiedzi na ten problem naukowcy i projektanci coraz chętniej podejmują tematy związane z ograniczeniem ilości produkowanego plastiku oraz poszukują dla niego biodegradowalnych zamienników.

Tym razem prezentujemy projekt Shellworks od chilijskiej projektantki Margarity Talep, która we współpracy z Włoszką Emmą Sicher stworzyły bioplastik wykonany z alg. Materiał, który powstał w ramach ich pracy jest w pełni biodegradowalny, a jego pełen rozkład następuje po kilku tygodniach od wyrzucenia. Pomimo swojego „krótkiego życia” materiał jest na tyle wytrzymały, że bez problemu można z niego tworzyć opakowania, jednorazowe talerzyki i kubki, a także słomki, czy odpowiedniki torebek foliowych.


Margarita i Emma eksperymentowały z materiałem wzbogacając go o odpadki po owocach i warzywach takich jak borówki, ziemniaki, jabłka, pomarańcze, czy banany. Dzięki temu dziewczynom udało się uzyskać wiele wersji kolorystycznych materiału, a także różnorodne faktury, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu miejscach.  

źródło: www.theshellworks.com