Ambasada RP w Waszyngtonie. Tak wygląda w środku!

Ambasada RP w Waszyngtonie znajduje się w budynku zaprojektowanym przez architekta George’a Oakley Tottena. To okazała willa, która zbudowana została dla senatora USA i wykupiona dla Polski w 1920 r.

Budowę willi zakończono w 1910 r. Pierwotnie powstała dla senatora Johna B. Hendersona, a architekt Oakley Totten nadał jej styl, który nawiązuje do domów francuskich z XVIII wieku, uzupełniony o elementy angielskie, takie jak podwójne okna.

Senator nie cieszył się domem długo. Już w 1919 roku budynek wykupił pierwszy poseł Państwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych książę Kazimierz Lubomirski. Wówczas gmach kosztował 160 tysięcy dolarów. Rok później Lubomirski przekazał budynek władzom Polskim za jednego dolara.

Elegancki gmach ma smukłą formę. Nad głównym wejściem znajduje się niewielka, ale mocno zdobiona markiza ze szkła i metalu. Budynek wygląda niemal tak samo jak sto lat temu. Wykonano tylko drobne prace, takie jak montaż nowego oświetlenia, zmianę kolorów ścian czy odnowienie sztukaterii i elementów dekoracyjnych. Te ostatnie prace przeprowadzono już w 1978 r.

Wnętrze wypełniają eleganckie meble, tkaniny i sztuka. Cennym dziełem jest obraz olejny na płótnie autorstwa Josefa Grassiego. To portret Tadeusza Kościuszki. Przestrzeń głównego salonu zdobi fortepian Steinway, który jest wykorzystywany podczas organizowanych w ambasadzie przyjęć. Fortepian jest prezentem, który podczas II wojny światowej przekazał Ignacy Jan Paderewski.


W 2008 r. za kwotę 9,5 mln dolarów rząd polski kupił rezydencję ambasadora (przy 3041 Whitehaven Street). Z kolei w budynku przy 21st Street w Waszyngtonie znajduje się Budynek Wydziałów Ekonomicznego oraz Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady.

zdjęcia: Sebastian Indra/MSZ

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Wnętrza | Detal | Polecane | CiekawostkiwhiteMAD na Instagramie