Amorficzny wieżowiec w Nowym Jorku. Projekt budzi kontrowersje!

Amorficzny wieżowiec w Nowym Jorku to projekt powstały w pracowni Hayri Atak Architetural Design Studio. Budynek miałby stanąć nad rzeką East River, jednak koncepcja od razu wzbudziła spore kontrowersje. Jakie jest wasze zdanie? Sarcostyle Tower wzbogaci, czy oszpeci panoramę Nowego Jorku. 

Amorficzny, czyli jaki? Definicja mówi, że ciała (obiekty, materiały) amorficzne to ciała stałe, które nie mają uporządkowanej struktury krystalicznej. W prostszych słowach, są to ciała, których budowa jest trudna do określenia, a ich kształt jest nieuporządkowany. Właśnie taki ma być amorficzny wieżowiec w Nowym Jorku, który zaprojektowali architekci z pracowni Hayri Atak Architetural Design Studio. 


Budynek, który miałby stanąć nad brzegiem rzeki East River w założeniu miałby mieć proporcje, rozmiar i skalę, która pozwoli mu się wpisać w panoramę nadbrzeża Manhattanu. Rzeczą, która ma go wyróżniać na tle architektury Nowego Jorku to amorficzny kształt bryły, która zdaje się poruszać i zmieniać swoje oblicze w zależności od punktu widzenia obserwatora.

Architekci z Hayri Atak Architetural Design Studio mówią, że inspiracji szukali w naturze, badając między innymi kokony owadów. Dodają również, że organiczna bryła, wywodząca się z natury ma sprzyjać estetyce miasta, które będzie się rozwijać właśnie w stronę architektury organicznej, w której panuje pozorny chaos. 

Warto dodać, że to nie pierwszy ekstrawagancki projekt od Hayri Atak Architetural Design Studio. Niedawno opisywaliśmy Projekt butikowego hotelu na krawędzi norweskiego klifu.  Hotel ma powstać w południowej części Norwegii na klifie Preikestolen. Architekci zaproponowali ukrycie głównej bryły hotelu wewnątrz skały. W tym butikowym hotelu każdy pokój ma mieć własny balkon zawieszony nad krawędzią, dzięki czemu każdy z gości będzie mógł podziwiać widoki na dolinę Ryfylke. Więcej na ten temat przeczytacie klikając TUTAJ! 

Dajcie znać, co sądzicie o budynku! 

Hit czy kit?

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Ciekawostki | Stany Zjednoczone | Nowy Jork | Architektura |

źródło: Hayri Atak Architetural Design Studio