Nowojorskie biuro architektoniczne Clouds Architecture Office zaprezentowało projekt, który może zrewolucjonizować współczesną architekturę. Dubaj, czyli miasto znane z realizacji najbardziej ambitnych konstrukcji ma w planach wzniesienie pierwszego na świecie odwróconego wieżowca. Budynek nazwany Analemma Tower ma zostać zawieszony na asteroidzie krążącej wokół Ziemi na wysokości 50 tysięcy kilometrów. Projekt zakłada stworzenie nowego modelu funkcjonowania architektury w przestrzeni planetarnej.
Architekci z Clouds Architecture Office proponują odejście od tradycyjnych założeń konstrukcyjnych opartych na zakotwiczeniu w gruncie. W modelu Analemma podstawą budynku jest orbitalna kotwica, z której w stronę Ziemi opuszczony zostaje bardzo wytrzymały kabel nośny, a na nim zawieszony zostaje wieżowiec. Taki układ pozwala uniezależnić miejsce budowy od docelowej lokalizacji. Wieża może powstać w dowolnym miejscu, a następnie zostać przetransportowana w inne. Projekt przewiduje montaż nad Dubajem, który posiada odpowiednią infrastrukturę oraz doświadczenie w realizacji wysokościowców przy znacznie niższych kosztach niż w Nowym Jorku.
Technologia manipulowania asteroidami przestała już być domeną science fiction. W 2015 roku Europejska Agencja Kosmiczna udowodniła podczas misji Rosetta możliwość lądowania na komecie, co zachęciło do inwestycji w sektorze górnictwa kosmicznego. Według założeń konstrukcja wieży miałaby poruszać się po ekscentrycznej orbicie geosynchronicznej. Taki tor umożliwia codzienne przemieszczanie się budynku pomiędzy półkulami. Ruch konstrukcji odwzorowywałby kształt ósemki. W punktach skrajnych wieża poruszałaby się najwolniej, co umożliwiałoby kontakt z powierzchnią Ziemi. W projekcie przewidziano, że najwolniejszy odcinek trajektorii będzie przebiegał nad Nowym Jorkiem.

Wieżowiec ma być zasilany energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane ponad atmosferą, co pozwoli uzyskać wyższą wydajność niż w przypadku instalacji naziemnych. System gospodarki wodnej przewiduje obieg półzamknięty z wykorzystaniem odzysku wody z kondensatu oraz opadów. Analizy warunków atmosferycznych wykazały, że istnieje granica wysokości, powyżej której życie ludzkie staje się trudne z uwagi na ekstremalne temperatury i niskie ciśnienie. Przykładowo, na wysokości 32 kilometrów dzień wydłuża się o 45 minut, jednak temperatura spada do -40 stopni Celsjusza, a warunki przypominają próżnię. Choć wymagają one stosowania skafandrów ochronnych, analogiczne środowisko od lat nie stanowi przeszkody dla astronautów przebywających na stacjach kosmicznych.
Analemma Tower to także propozycja realizacji najwyższego budynku w historii, który wpisuje się w trend poszukiwania nowych modeli mieszkalnych i użytkowych w przestrzeni pozaziemskiej. Projekt wykorzystuje potencjał projektowania planetarnego oraz zainteresowanie architekturą ekstremalnych wysokości. Jeśli zasada wzrostu wartości nieruchomości wraz z wysokością znajdzie tu potwierdzenie, wieża może osiągnąć rekordowe ceny sprzedaży, co uzasadni koszty realizacji inwestycji.
Projekt: Clouds Architecture Office (instagram)
Zespół projektowy: Ostap Rudakevych, Masayuki Sono, Kevin Huang
Zdjęcia: Clouds AO
Czytaj też: Architektura | Wieżowiec | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie