Animacja TOFU Studio o historii „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga z nagrodą

Obraz „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Animacja, która promuje dzieło Memlinga zdobyła nagrodę branżowego magazynu Communication Arts, jej projekt przygotowało TOFU Studio.

Współpraca Muzeum Narodowego w Gdańsku z TOFU Studio rozpoczęła się już kilka lat temu. Agencja za swoje artystyczne wariacje wokół „Sądu Ostatecznego” była już kilkukrotnie nagradzana. Za „Złotą Kampanię”, w ramach której na serii plakatów pojawiał się motyw złotej kuli z tryptyku niderlandzkiego malarza, na tle charakterystycznych i widowiskowych miejskich przestrzeni, studio projektowe otrzymało m.in. dwie nagrody w 48. edycji konkursu Creativity International Awards czy nagrodę w międzynarodowym konkursie im. Josepha Bindera w Wiedniu.

Doceniona została również animacja, którą TOFU Studio przygotowało na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku. Krótka animacja trafiła do grona laureatów 61. edycji konkursu organizowanego przez amerykański magazyn „Communication Arts”. To konkurs poświęcony projektowaniu graficznemu.

Praca gdańskiego studia trafiła do grona dziesięciu innych nagrodzonych projektów w kategorii „Motion”, wśród których znalazła się również czołówka serialu „Watchmen” przygotowana dla kanału HBO, czołówka serialu „The Morning Show” przygotowana dla Apple TV, czy czołówka serialu „the Politician” przygotowana dla platformy Netflix. Polska opowieść o najsłynniejszym dziele Muzeum Narodowego w Gdańsku znalazła się ponadto na konkursowej shortliście w kategorii „Public Service”.

To spore wyróżnienie bo organizatorzy otrzymali w tym roku prawie 3 tysiące zgłoszeń z całego świata.


Animacja przybliża widzom historię „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga od jego powstania w Brugii i rejsu do Włoch, po czasy współczesne. Autorką ilustracji jest Paulina Kozicka z TOFU Studio, a muzykę skomponował Stefan Wesołowski. Za produkcję całościowo odpowiada TOFU studio.

Animacja dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej, w której narratorką jest Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże, oraz w angielskiej, gdzie głosu użyczył anglista Piotr Łuba. Jest to już druga nagroda przyznana tej pracy przez Magazyn „Communiction Arts” w tym roku. Wcześniej doceniono walory ilustracyjne projektu, nagradzając animację w kategorii „najlepsza ilustracja”.

Animację możecie zobaczyć niżej:

Czytaj też: Sztuka | Wydarzenia  | Ciekawostki | Gdańsk

Hans Memling, Sąd Ostateczny, ok. 1470

źródło: UM Gdańsk