W niewielkim mieście nad Sołą w ostatnich latach powstało wiele murali promujących osoby i działania na rzecz lepszego świata. Kolejny mural poświęcony jest wybitnej aktorce niosącej pomoc potrzebującym, Anna Dymna odsłoniła go osobiście.
Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie polsko-niemiecki projekt „Dom według wartości” realizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Właśnie w jego ramach w Oświęcimiu powstał kolejny mural. Anna Dymna dołączyła tym samym do grona czterech osób promujących ważne współcześnie wartości, których murale można podziwiać w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – instytucji położonej zaledwie kilometr od byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Oprócz aktorki i działaczki społecznej, w tym miesiącu swój mural w ogrodzie instytucji działającej na rzecz dialogu polsko-niemieckiego odsłonił także były więzień Auschwitz, historyk i publicysta Marian Turski (o jego muralu pisaliśmy tutaj). Przed pandemią odsłonięto natomiast wizerunki Andrzeja Seweryna i Jurka Owsiaka. Autorami wszystkich murali jest lubelski artysta Łukasz Majerowski.
Jak mówi Marek Tarnowski z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Oświęcim, w tej chwili w mieście nad Sołą można zobaczyć już ponad 20 murali. – Większość z nich wpisuje się w ideę Oświęcimia – Miasta Pokoju. Oprócz murali powstałych w ramach projektu „Dom według wartości”, kilka lat temu na oświęcimskich murach zrealizowano także cykl „Gadających głów”. Dzięki temu osoby odwiedzające naszą urokliwą starówkę mogą zobaczyć Jana Pawła II przestrzegającego, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości. W innych częściach miasta można z kolei zobaczyć podobizny Leszka Kołakowskiego, Jacka Kuronia, Marii Skłodowskiej-Curie, Martina Lutera Kinga, Mahatmy Gandhiego oraz Vaclava Havla wraz z ich cytatami. Promują one, szczególnie wśród młodego pokolenia, takie wartości jak poszanowanie tolerancji, praw człowieka i demokracji – mówi Tarnowski.
Jakie dokładnie przesłania mają do przekazania odwiedzającym Oświęcim wymienione postaci spoglądające z miejskich murów? Warto odwiedzić Miasto Pokoju, aby przekonać się o tym na własne oczy. Więcej na temat niektórych z powstałych do tej pory oświęcimskich murali oraz opracowanego przez Urząd Miasta Oświecim szlaku murali można z kolei przeczytać w tym miejscu.
Chcesz wiedzieć więcej o ciekawych inicjatywach realizowanych w Oświęcimiu – Mieście Pokoju? Dodatkowe informacje można znaleźć w innych artykułach dostępnych w whiteMAD, a także na stronie oswiecim.pl oraz na Facebooku.
Czytaj też: Murale | Sztuka | Ciekawostki | Kultura | whiteMAD na Instagramie