Antysmogowy tramwaj na Śląsku. Wypełnili go roślinami

Antysmogowy tramwaj powstał jako instalacja artystyczna promująca akcję MOGĘ #ZatrzymaćSMOG.

Wypełniony zielenią Antysmogowy tramwaj zaprojektowały Bogna Polańska i Roma Skuza z pracowni architektonicznej broKat. Akcja MOGĘ #ZatrzymaćSMOG ma pomóc odpowiedzieć na pytania: czym jest smog? Jak można przyczynić się do poprawy jakości powietrza? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na ciało? Akcję zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. We wnętrzu pasażerowie mogli znaleźć informacje o smogu i jego negatywnym wpływie na człowieka.

Aby zwrócić uwagę na problem urzędnicy zaprosili do współpracy architektów z pracowni broKat, którzy zaproponowali wypełnienie pojazdu roślinnością. Roślinami zajęli się eksperci z pracowni Kwiaty Dominika Wilk. Dodatkowo pasażerowie mogli posłuchać dźwięków lasu – te popłynęły z wewnętrznych głośników.

Antysmogowy tramwaj


Mieszkańcy aglomeracji Śląskiej podczas podróży mogli przeczytać jak skutecznie walczyć z wysoką emisją oraz uzyskać odpowiedzi jak małymi kroczkami, swoim zachowaniem przyczynić się do spadku zanieczyszczeń. Projekt miał za zadanie w oryginalny sposób nakłonić mieszkańców do rozmów oraz zastanowienia się nad problemem jakim jest smog – powiedzieli autorzy projektu tramwaju.

Cała akcja przeprowadzona została w 2018 r. Mamy nadzieję, że takie zielone tramwaje wkrótce powrócą na tory i znów będą wozić pasażerów.

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | Wydarzenia

fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia, źródło: broKat