Mieszkanie na dolnym Mokotowie znajduje się w sercu osiedla Nova Królikarnia, powstałego w ostatnich latach w zacisznej okolicy pozostającej jednocześnie w niedalekiej odległości od centrum miasta. Wnętrza tej 95-metrowej przestrzeni zostały zaprojektowane przez Piotra Skorupę ze studia Scope Interior Design, zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.
Architekt miał za zadanie zaprojektować apartament na potrzeby pary dojrzałych osób z możliwością tymczasowego pobytu młodszego członka rodziny. Mieszkanie zorientowane jest w kierunkach południowo-wschodnim, południowym oraz południowo-zachodnim, z czego południowa część zaakcentowana jest dużym tarasem.
– Od początku współpracy inwestor posiadał dość wyraźnie zdefiniowane potrzeby estetyczne i funkcjonalne względem apartamentu. Dzięki temu współpraca przebiegała sprawnie. Co ważne klienci byli bardzo otwarci na autorskie propozycje i oczekiwali nieszablonowego efektu, mówi architekt.
Apartament na dolnym Mokotowie zaprojektowany został z modyfikacjami projektu deweloperskiego tak, by jak najpełniej realizował oczekiwania mieszkańców. Całość przestrzeni jest wyraźnie podzielona na trzy strefy: część wejściową i komunikację, część reprezentacyjną oraz strefę prywatną, w której każde z pomieszczeń posiada solidne drzwi do wysokości sufitu podwieszonego w korytarzu. Sufity podwieszane zostały zaprojektowane w taki sposób by pomieścić niezbędne instalacje klimatyzacji kanałowej ale także stanowić element aranżacyjny. W przypadku strefy dziennej architekt zastosował spiętrzenie sufitu, dzięki czemu ta ważna wizualnie część apartamentu nie straciła swojej oryginalnej wysokości. Przestrzeń nad okazałą sofą i jadalnią Zaakcentowana została wyeksponowanym stropem żelbetowym nadającym całości silnego charakteru.
-Zależało mi na tym by wnętrza apartamentu były jednocześnie eleganckie a przy tym świeże i nietuzinkowe. Eksponowanie surowego betonu ma za zadanie zderzyć dwa światy: miękkość oraz elegancję tkanin, form oraz ciepło drewna z prostotą i stanowczością materiału konstrukcyjnego. Myślę, że ten zabieg koresponduje tu także z osobowością inwestorów – tłumaczy autor projektu Piotr Skorupa.
O poczucie luksusu zadbano wypełniając przestrzeń produktami włoskich marek takich jak Natuzzi, Lodes czy Catellan. Całość jednak konsekwentnie budują zaprojektowane na wymiar zabudowy stanowiące kompozycyjne tło dla form wolnostojących.
Strefę wejścia wyróżnia zaprojektowane na wymiar siedzisko tapicerowane w energetyzującym odcieniu welurowej żółcieni. Ławka ta pełni również funkcję przechowywania. Ta część jest oddzielona od salonu przegrodą metalowo-szklaną. Ażurowa forma jest lekka wizualnie i nie blokuje dostępu światła dziennego. Jest optyczną barierą przed światem zewnętrznym – dzięki tej „ściance” nie wchodzimy „z butami” bezpośrednio w przestrzeń domowego ogniska. – tłumaczy projektant.
Część jadalnianą akcentuje stół otoczony krzesłami tapicerowanymi w odcieniach zbliżonych do rudości, brązów i czerwieni. Powyżej dominuje lampa będąca kompozycją czternastu wiszących szklanych opraw zachowujących relację kolorystyczną z pozostałymi elementami wyposażenia. Kuchnia choć pozostaje otwarta na salon, optycznie domknięta jest formą półwyspu z hokerami. Jak wspomina architekt:
-Poza stołem gdzie można zaaranżować rodzinny obiad i podjąć gości jest także miejsce na mniej oficjalne posiłki – tym miejscem jest półwysep z hokerami. Najważniejszą funkcją tego elementu jest jednak zwiększenie ilości blatu roboczego, która bez zastosowania tego zabiegu byłaby zbyt niska.
Strefa dzienna wzbogacona jest o kontrastowe wykończenia mebli ruchomych takich jak fotel czy hokery tapicerowane tkaniną welurową w głębokim odcieniu koloru niebieskiego. Bazę gamy kolorystycznej całości projektu stanowią z kolei antracyt, rdza oraz w pewnych częściach granit. Dzięki temu połączeniu architekt wnętrz Piotr Skorupa uzyskał efekt wyrazistej i mocno zdefiniowanej wizualnie przestrzeni, pozostającej jednocześnie w dojrzałym wydaniu adekwatnym do potrzeb inwestorów.
Każde z pomieszczeń posiada rozbudowany system oświetlenia, dzięki któremu możemy uzyskać sceny świetlne odpowiadające pracy, spotkaniom rodzinnym czy wypoczynkowi. Korytarz wykończony jest taflami luster optycznie powiększającymi przestrzeń okładzinami fornirowanymi oraz płytami wielkoformatowymi marki Florim.
W sypialni uwagę przykuwa ściana z wkomponowanym zagłowiem tapicerowanym oraz zwieszanymi lampami nocnymi Bolia Rotate w mosiężnym wykończeniu. Powyżej zagłowia ściana wykończona jest panelem frezowanym w kolorze granatowym, podobnie jak przeciwległa ściana z toaletką i lustrzaną kompozycją. Całość sypialni otulona jest od strony okna miękkimi, beżowymi zasłonami, dla których kontrast i uzupełnienie stanowią czarne żaluzje.
Łazienka kryje w sobie znaczną ilość miejsca do przechowywania oraz niezbędne sprzęty. Elementem mocno definiującym tę przestrzeń jest tło lustra wykonane ze blachy cortenowskiej. W połączeniu z odkrywką stropu stanowi nietuzinkowe rozwiązanie utrzymujące wnętrze w surowych ramach jednak w połączeniu z przeszkleniem oraz taflami płyt Sahara Noir nabiera luksusowego i ekskluzywnego sznytu.
Poza sypialnią i łazienką nie mniej ważne pozostają garderoba oraz gabinet pełniący także funkcję pokoju gościnnego czy też tymczasowego pokoju najmłodszego mieszkańca. W garderobie znalazło się miejsce na szereg szaf wykończonych w kolorze granatowym, zdobionych delikatnie płyciami oraz miedzianymi uchwytami. Za powiększenie optyczne przestrzeni odpowiada kompozycja luster zajmująca jedną ze ścian oraz lustrzane wykończenie frontów mniejszej z szaf. Szafy zaaranżowane przy ścianie z mniejszym oknem oddzielone są siedziskiem tapicerowanym tkaniną w odcieniu rudym zakomponowanym pod oknem.
W pokoju gościnnym znajduje się miejsce do pracy oraz obszerna biblioteczka zintegrowana z szafą. Wnętrze utrzymane jest w nowoczesnym i energetycznym wydaniu. Za takie wrażenia odpowiada tutaj tapicerka sofy oraz musztardowy odcień części zasłon. Dekoracyjnie przestrzeń domyka frezowany panel fornirowany oraz okrągła, minimalistyczna lampa typu „ring” w czarnej oprawie.
O pracowni:
Piotr Skorupa – architekt wnętrz, założyciel studio Scope Interior Design. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). W swoich projektach największą uwagę koncentruje na funkcjonalnych i estetycznych potrzebach inwestorów będących bazą do rozwoju procesu projektowego. W każdym obiekcie stara się badać jego naturalny potencjał i wydobywać z niego maksimum możliwości. Poza pracą rysownik, działacz społeczny, miłośnik dobrego designu nie tylko we wnętrzach, ale także przestrzeni miejskiej, pasjonat kulinariów, podróży i dalekich obserwacji.
Projekt: Piotr Skorupa / Scope Interior Design / www.scopeinterior.pl
Zdjęcia: Kąty Proste / Paweł Biedrzycki / www.katyproste.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Warszawa | Eklektyzm| Meble | whiteMAD na Instagramie