Apartament Prezydencki w warszawskim Sofitel VICTORIA już po remoncie

Hotel Sofitel VICTORIA to jeden z najbardziej kultowych oraz luksusowych hoteli w Polsce. Powstał przy Placu Piłsudskiego i od samego początku uznawany był z jedno z najbardziej eleganckich miejsc na mapie Warszawy. To tutaj nocowali celebryci, koronowane głowy, ludzie kultury i polityki. Wśród nich są m.in. Ronald Reagan, Elton John, Sting, czy król Albert. 

Hotel od kilku lat przechodzi gruntowną modernizację. Jednym z jej najważniejszych elementów był remont Apartamentu Prezydenckiego, który został właśnie oddany do użytku gości, wraz z czterema mniejszymi apartamentami typu “Opera”. To, co wyróżnia apartament prezydencki to, po pierwsze lokalizacja i niesamowity widok, który wychodzi prosto na Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, biurowiec Metropolitan, Operę Narodową, a także panoramę starego miasta. Kolejną ciekawą rzeczą jest fakt, że w dzisiejszych czasach niewiele hoteli może pochwalić się takim metrażem apartamentów. Apartament Prezydencki ma aż 127 metrów kwadratowych, co sprawia, że jest jednym z największych tego typu pokoi w polskiej ofercie hotelarskiej.

Za koncepcję projektu nowych wnętrz apartamentów odpowiada Didier Gomez, wybitny francuski architekt znany ze współpracy z luksusowymi markami, jak Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Kenzo czy Christian Dior. Jako designer związany jest Sofitel Warsaw Victoria od wielu lat, tworząc wcześniej nowy wizerunek części wspólnych hotelu – lobby, restauracji La Brasserie Moderne i baru Victoria Lounge.

Nawiązując do lokalizacji, tożsamości marki Sofitel oraz charakterystycznych elementów hotelu, przy tworzeniu nowych wnętrz apartamentów istotne było zachowanie spójności historii obiektu oraz jego przestrzeni wspólnych, w taki sposób jednak, aby uzyskać efekt współczesnego luksusu. Koncepcja została zainspirowana francuskimi latami 70. XX wieku, jednak – jak podkreśla Didier Gomez –nie jest to nostalgiczny projekt – jest to nasza bardzo współczesna adaptacja tego stylu, której nadaliśmy ponadczasowy charakter. W apartamentach znajdziemy geometryczne wzory, nasycone kolory, niebanalne meble i dekoracyjne oświetlenie, a także naturalne materiały – kamień i drewno, które są znakiem rozpoznawczym projektanta.

W zmodernizowanych wnętrzach uwagę zwracają dopracowane detale, takie jak parkiet dębowy w apartamentach Opera i orzechowy w Apartamencie Prezydenckim. Intrygujące są także meble, które znalazły się w apartamentach – to produkty znakomitych międzynarodowych marek, m.in. Gallotti & Radice, Gubi, Vitra, Nap, Molteni&C oraz Minotti. Jak podkreśla projektant, oświetlenie ma również ogromne znaczenie w tych przestrzeniach. Jego rolą jest nie tylko zaakcentowanie atmosfery miejsca, ale też wzmocnienie poczucia komfortu i luksusu.

Ile kosztuje nocleg w Apartamencie? Ponad 12.000 złotych za noc, jednak przy dłuższym pobycie możliwa jest negocjacja cen. Sporo? Owszem, ale pamiętajmy, że to nie tylko luksusowe pokój. Apartament Prezydencki to również niemy świadek niewiarygodnie ciekawej historii, która za nim stoi.

Hotel był gospodarzem wielu ważnych spotkań, rozmów i  wydarzeń, co sprawia, że dziś to miejsce jest niemal kultowe. To tutaj zapadały ważne decyzje, odbywały się – niejednokrotnie tajne – narady na najwyższym szczeblu, a nawet dochodziło do akcji niczym z filmów akcji, kiedy agenci Mosadu zastrzelili jednego z organizatorów zamachu na IO w Monachium. Do dziś żartuje się, że było “centrum polskiego świata biznesu i polityki”, a dowodem może być fakt, że podczas remontu w ścianach niejednokrotnie znajdowano pluskwy z lat PRL-u.

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Wnętrza | Hotel | whiteMAD na Instagramie