Ma 100 m kw. i znajduje się w Amsterdamie. Wnętrze apartamentu zaprojektował architekt Michał Głuszak, który w Krakowie prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz MG Interior Studio. To eklektyczna przestrzeń, która dobrze oddaje poczucie estetyki właścicielki.
Monika miesza w Amsterdamie już od ponad 20 lat. Współpracowała już z Michałem Głuszakiem, który projektował dla niej inne wnętrze. Tym razem architekt zaprojektował liczące 100 m kw. wnętrze, które miało otulać przebywające tu osoby.
Nie chciałem iść ślepo za trendami czy w stronę minimalizmu. Postrzegam go jako mało ludzki. Uważam, że człowiek tworzy sztukę, rzemiosło oraz inne artefakty po to, żeby się nimi otaczać. To tworzy „genius loci” wnętrza. Rozumiem, że nadprodukcja wszystkiego zaśmieca świat, dlatego lubię dawać nowe życie starym przedmiotom. Są świetnie zaprojektowane, dobrze wykonane i często trwalsze niż współczesne produkty. Tak się składa, że Monika też to czuje. Wiedzieliśmy, że spójna gama kolorystyczna wprowadzi odpowiednią harmonię i połączy nowe ze starym. Ciepłe, spokojne w usłojeniu drewno, ponadczasowe wintydże, brak krzykliwych lub kontrastowych tonacji jest ponadczasowe – mówi Michał Głuszak.
Zaprojektowane mieszkanie znajduje się w starym budynku i wymagało gruntownego remontu. Wszystkie prace trwały zaledwie miesiąc. Nad elementami wnętrza pracowali stolarz, ślusarz i zakład kamieniarski. Wszystkie meble (oprócz kanapy) były zaprojektowane specjalnie dla tego wnętrza.
Co z zaproponowaną estetyką? Architekt dobrze poznał oczekiwania inwestorki, która uwielbia lustrzane powierzchnie. Dają one dużo światła i potęgują wrażenie przestrzeni. Idąc tym tropem architekt zaprojektował szafę z brązowego lustra w wąskiej kuchni, co wizualnie powiększyło pomieszczenie. Lustro tworzy też nieregularną formę na ścianie strefy dziennej. Naprzeciw lustra wisi olbrzymia akwarela autorstwa Bartłomieja Bałuta, która została namalowana specjalnie do tego wnętrza.
Rzadko jestem zaskoczony swoimi projektami, bo one chyba we mnie siedzą i mam wrażenie, że znam je od zawsze, jednak do ławy przy kanapie mam szczególny stosunek. Udała mi się. Znalazłem stolarza, który wytoczył 30 cm kule i „zatopił” w nich prostą formę z polerowanej stali nierdzewnej – przyznaje architekt.
Motyw kuli pojawia się w różnych zakątkach mieszkania. Został wykorzystany w uchwytach, nogach stolików i lampach. Ustawione wewnątrz meble to estetyczna podróż w czasie. Wzrok przyciągają perełki vintage. Lampy takich firm jak Estiluz, Horn, Staff, Gepo, Georgia Jacobs. Obrotowy fotel z lat 60. z domu dziadków inwestorki zyskał nową tapicerkę boucle.
Wnętrze zdobią też dodatki, obrazy, ceramika i dekoracyjne lampy. W samym salonie jest aż 18 punktów świetlnych. Ich ilość pozwala dopasować oświetlenie do danych potrzeb.
Oazą spokoju stała się sypialnia, w której króluje kolor czerwonej ochry. Widać go począwszy na ścianach i tapicerce czy olbrzymich starych amerykańskich lampach nocnych oraz obrazach.
Poszukiwania odpowiedniego marmuru, który współgrałby z ciepłym kolorem drewna, trwały długo. Ostatecznie wybór padł na Rosso Lepanto – marmur ten pojawia się w kuchni, pokoju dziennym oraz sypialni. Jego intensywne użylenie idealnie wpisuje się w zaplanowaną tonację, nie konkurując z innymi materiałami.
Na koniec kuchnia. Choć jest niewielka to zyskała praktyczny półkolisty blat z nogą ze stali nierdzewnej. W połączeniu z lekkimi krzesłami tworzy funkcjonalne rozwiązanie. Krzesła o pięknej formie, noszące nazwę Zeta, zaprojektował Martin Hasksteen w latach 80. Wspaniale wpisują się w estetykę wnętrza.
_
O pracowni:
MG Interior Studio to pracownia architektoniczna, która z pasją tworzy unikalne przestrzenie, łącząc tradycyjne wartości z nowoczesnymi trendami. Jej celem jest projektowanie miejsc, które nie tylko zachwycają estetyką, ale przede wszystkim odpowiadają indywidualnym potrzebom klientów pod względem funkcjonalności i komfortu. Interdyscyplinarny zespół specjalistów angażuje się na każdym etapie projektu – od opracowania koncepcji, przez szczegółowe wizualizacje, aż po nadzór autorski nad realizacją inwestycji. Dzięki temu może zaoferować kompleksowe rozwiązania zarówno dla przestrzeni mieszkalnych, jak i komercyjnych oraz biurowych.
projekt: Michał Głuszak – MG Interior Studio
zdjęcia: Mood Authors
Czytaj też: Amsterdam | Mieszkanie | Wnętrza | Eklektyzm | Polecane | whiteMAD na Instagramie